بین الملل

آخرین اخبار انتخابات فرانسه؛ ماکرون با ۲۸ درصد پیشتاز است

آخرین اخبار انتخابات فرانسه؛ ماکرون با ۲۸ درصد پیشتاز است

به گزارش سرویس بین الملل یولن، دور نخست انتخابات ریاست جمهوری فرانسه روز یک شنبه در سراسر این کشور برگزار شد. 

براساس نتایج اولیه شمارش آرا امانوئل ماکرون رئیس جمهور کنونی فرانسه با ۲۸.۴ درصد آراء پیشتاز است و مارین لوپن نامزد حزب راست افراطی با ۲۳.۴ درصد در جایگاه دوم قرار دارد.

نتایج نظرسنجیهای پای صندوق نیز نشان داده است که ماکرون و لوپن به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور راه خواهند یافت. 

به دنبال برگزاری دور اول، نامزدهای حزب سبزها،احزاب کمونیست و سوسیالیست حمایت خود را از ماکرون در دور دوم اعلام کرده اند. «خوان لوک ملنکن» نامزد چپها که با کسب ۲۱ درصد آرا در جایگاه سوم قرار دارد از هوادارانش خواست که به لوپن رای ندهند. 

«اریک زمور» نامزد حزب راست افراطی و «نیکلاس دوپون» دو نامزد شکست خورده دیگر نیز از مارین لوپن حمایت کرده اند.

همچنین اولین نظرسنجی موسسه فرانسوی IFOP درباره دور انتخابات نشان میدهد که ماکرون در دور بعدی با کسب ۵۱ درصد آراء پیروز نهایی انتخابات خواهد بود. 

ماکرون پس از راهیابی به دور دوم انتخابات در جمع طرفداران خود گفت: از همه فرانسوی‌هایی که در این انتخابات به من رای دادند تشکر می‌کنم و به همه نامزدهایی که در دور اول این انتخابات شرکت کردند درود می فرستم.

وی در عین حال گفت: پروژه ما برای فرانسه بسیار بهتر از رقیبش راست افراطی است. 

ماکرون در ادامه تاکید کرد، ما می خواهیم فرانسه در همه سطوح قوی باشد و با همه چالش ها مقابله کند.

ماکرون در ادامه اظهارات اسلام هراسانه خود گفت: ما می‌خواهیم فرانسه بتواند در برابر اسلام گرایی تجزیه طلب بایستد. می‌خواهیم فرانسه بخشی از اروپای قوی باشد و به بشریت وفادار باشد. 

وی همچنین تاکید کرد که دولت آینده وی به دنبال حمایت از افزایش قدرت خرید مردم و حمایت از بخش کارگران است. 

ادعاهای ماکرون درحالیست که مخالفان سیاستهای اقتصادی وی که به جلیقه زردها معروف هستند حتی در روز یک شنبه یعنی زمان برگزاری انتخابات نیز دست از اعتراض نکشیدند و خیابانهای پاریس را عرصه مخالفت خود با وی قرار داده بودند. 

*این خبر به روزرسانی میشود


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا