بین الملل

آستین: جمهوری چک به اوکراین بالگرد تهاجمی می‌دهد

آستین: جمهوری چک به اوکراین بالگرد تهاجمی می‌دهد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه گفت که تا کنون بیست کشور آمادگی خود را برای ارائه کمک‌های نظامی بیشتر به اوکراین اعلام کرده‌اند.

وی در ادامه گفت: «در جریان نشست گروه تماس،‌کشورهای متعددی اعلام کردند که سامانه‌های توپخانه‌ای به کی‌یف ارسال خواهند کرد». 

آستین اضافه کرد: «میزان ارسال و اهدای تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین از سوی کشورهای حامی، بسیار چشمگیر بوده است».

وزیر دفاع آمریکا همچنین اضافه کرد که جمهوری چک به اوکراین بالگردهای تهاجمی مسلح به موشک‌های زمین هوا به زمین ارائه خواهد داد.

از سوی دیگر ، روزنامه وال استریت ژرونال روز یکشنبه در مقاله‌ای نوشت که مقامات نظامی و دیپلماتیک ایالات متحده در حال بررسی برنامه‌هایی برای اعزام نیروهای ویژه به «کی‌یف»، پایتخت اوکراین برای محافظت از سفارت تازه بازگشایی شده خود هستند.

بر اساس این گزارش، این پیشنهادها هنوز به «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده ارائه نشده است. به گفته مقامات آمریکایی، اگر او این پیشنهاد را تایید کند، نیروها فقط برای دفاع و تامین امنیت سفارت آمریکا در کی‌یف مستقر خواهند شد.

همچنین «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز دوشنبه در سخنانی گفت که تعداد نظامیان آمریکایی در اروپا از ۷۸ هزار نفر در پاییز به ۱۰۲ هزار نفر در حال حاضر رسیده است.

وی در ادامه سخنانش گفت: «توانایی اوکراین در دفاع از خود به طور مستقیم به حجم و نوع کمک‌هایی ارتباط دارد که دریافت می‌کند».

این در حالی است که «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تازه‌ترین اظهارات خود درباره بحران اوکراین گفت: حمله روسیه به اوکراین شکاف‌هایی را در توانایی‌های دفاعی ما نشان داد و این هشداری برای امنیت اتحادیه اروپاست. 

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا