بین الملل

آمادگی ایران برای همکاری با عراق به منظور مقابله با ریزگردها

آمادگی ایران برای همکاری با عراق به منظور مقابله با ریزگردها

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، صبح سه شنبه ۱۷ خرداد ماه «عثمان الغانمی» وزیر کشور عراق با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ملاقات کرد. 

در این دیدار، امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از روابط خوب و رو به رشد دو کشور، نسبت به تشکیل دولت جدید عراق با مشارکت همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی این کشور ابراز امیدواری کرد.

وی در خصوص مبارزه مشترک با تروریسم، مهار پدیده ریزگرد، همکاری‌های کنسولی، رفع محدودیت‌های ترددی خصوصا در ایام اربعین با طرف عراقی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر خارجه با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور، از شهادت همزمان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس به عنوان شاهد مثالی نام برد که درهم‌ تنیدگی راهبردی دو کشور را نشان می‌دهد.

امیرعبداللهیان در خصوص مشکلات زیست محیطی تصریح کرد: پدیده زیانبار گرد و غبار نیازمند رسیدگی عاجل است. این موضوع علاوه بر این که دو کشور ایران و عراق را به طور مستقیم متاثر کرده، کل منطقه را نیز مورد تهدید قرار داده است. جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا به صورت جدی در قالب روابط دوجانبه و با استفاده از ظرفیت‌ها و چارچوب‌های بین‌المللی با عراق در این زمینه همکاری کند. 

وزیر امورخارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به ضرورت مقابله با فعالیت‌های تروریستی بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه در مبارزه با آن تاکید کرد. 

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص رفع محدودیت‌های تردد مرزی بین دو کشور خصوصا در ایام اربعین اظهار داشت: اربعین بزرگترین اجتماع جهانی است که جغرافیای آن در عراق و کربلای معلی قرار گرفته است. در این زمینه قبلا یادداشت تفاهم بین دو کشور امضا شده که زمینه را برای همکاری بهتر در این خصوص فراهم کرده است. 

در همین چارچوب، امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد با توجه به رفع نسبی کرونا و رابطه خوب بین دو کشور، همچون سفرهای هوایی، محدودیت روادید برای سفرهای زمینی در ایام اربعین برداشته شود.

عثمان الغانمی نیز در این ملاقات ضمن ابزار خرسندی نسبت به روابط خوب دو کشور، در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی، مبارزه با ریزگردها و اربعین اظهار داشت: در کشور ما قانون اساسی حاکم است که اجازه نمی‌دهد از خاک عراق امنیت کشورهای همسایه خدشه‌دار شود.

وزیر کشور عراق همچنین در خصوص مبارزه با نفوذ رژیم صهیونیستی در عراق گفت: اخیرا پارلمان عراق قانون جرم انگاری عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را به تصویب رسانده در حالی که برخی گمان می‌کردند که این قانون با مخالفت در پارلمان مواجه خواهد شد.

الغانمی در خصوص ریزگردها نیز تاکید کرد: در پیدایش ریزگردها، عوامل متعددی از جمله خشکسالی، کمبود آب، خشک شدن هورها، عملیات نظامی و بمباران‌ها موثر بوده و هستند و لذا هر راه‌حلی می‌بایست جامع در نظر گرفته شود.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا