سمنان

آمادگی راهنمایان گردشگری دوزبانه برای معرفی گسترده شاهرود و بسطام

آمادگی راهنمایان گردشگری دوزبانه برای معرفی گسترده شاهرود و بسطام

به گزارش یولن از شاهرود، حمیدرضا حسنی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: تعدادی از راهنمایان گردشگری به همراه بردیا شریفی، نماینده دفاتر خدمات مسافرتی استان سمنان در مجموعه تاریخی بسطام حاضر شدند و ثبت مجموعه تاریخی بسطام در میراث جهان اسلام را تبریک گفتند.

وی افزود: راهنمایان گردشگری در بازدید از مجموعه و دیدار با مدیر پایگاه میراث فرهنگی بسطام و خرقان، رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهرود، سرپرست شهرداری و اعضای شورای شهر بسطام، آمادگی خود را برای معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهرستان اعلام کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهرود ادامه داد: راهنمایان گردشگری با بیان اینکه جاذبه‌های گردشگری طبیعی، تاریخی و عرفانی بسطام در کشور کم‌نظیر است، خواستار معرفی هر چه بیشتر این جاذبه‌های منحصربه‌فرد شدند.

حسنی اضافه کرد: راهنمایان گردشگری ثبت جهانی مجموعه تاریخی بسطام و خرقان را زمینه‌ساز تحول عظیم در سطح منطقه و شهرستان دانستند و از مسؤولان خواستند تا نسبت به تخصیص اعتبار لازم و تشکیل کارگروه ثبت جهانی اقدام لازم را انجام دهند.

به گزارش فارس؛ به‌تازگی مجموعه تاریخی بسطام در فهرست میراث جهان اسلام به ثبت رسیده است.

شهر بسطام در فاصله ۶ کیلومتری شمال شرقی شاهرود قرار گرفته و مجموعه آثار تاریخی باقیمانده در این شهر از دوره سلجوقی به بعد است و در کنار آن آرامگاه متعلق به «ابویزید طیفور بن عیسی بن سروشان بسطام» ملقب به «سلطان العارفین» و از عرفای نامی و مشهور ایران در قرن سوم هجری قمری قرار دارد.

مجموعه تاریخی بسطام شامل آرامگاه بایزید بسطامی، رواق صفوی، منار بسطام، مسجد بایزید بسطامی، مسجد بسطام، امامزاده محمد، برج کاشانه، گنبد غازان خان و مدرسه شاهرخیه است.

بایزید بسطامی عارف و فیلسوف برجسته ایرانی با شهرتی فراگیر در جهان است؛ فلسفه وحدت وجود و موجود، نخستین بار توسط بایزید بسطامی مطرح شد.

انتهای پیام/۲۵۶۸/س/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا