قزوین

اتمام ۱۵فعالیت تعمیراتی در نیروگاه شهیدرجایی

اتمام ۱۵فعالیت تعمیراتی در نیروگاه شهیدرجایی

به گزارش خبرگزاری یولن از قزوین؛ ابوالفضل موتابها، مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی قزوین با اعلام این خبر گفت: از مهر ماه سال ۱۴۰۲ تاکنون، از تعداد ۱۷ برنامه سالانه تعمیراتی، ۱۵ برنامه تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدید دوره ای، مربوط به واحدهای بخاری و سیکل ترکیبی، عملیاتی شده و به اتمام رسیده و ۲ مورد تعمیرات نیمه اساسی و بازدید دوره ای هم در حال اجرا است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی در تشریح فعالیت های مربوط به تعمیرات واحدهای این شرکت گفت: هرساله به منظور کسب آمادگی تولید انرژی الکتریکی و با هدف کمک به پایداری شبکه سراسری تولید، تعداد ۱۷ فعالیت تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدید دوره ای برای واحد های ۱۳گانه بخاری و سیکل ترکیبی، برنامه ریزی می شود که انجام و اتمام تعمیرات نیمه اساسی واحد ۲۵۰مگاواتی شماره یک بخار، آغاز این برنامه ها بود.

ابوالفضل موتابها تصریح کرد: نوع تعمیرات واحدها، براساس ساعت کارکرد و نیازهای تعمیراتی به انواع تعمیرات اساسی، نیمه اساسی و بازدید های دوره ای در واحدهای گازی و بخاری تقسیم می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت های تعمیرات در واحد های سیکل ترکیبی بیان کرد: تعمیرات بازدید محفظه احتراق و تعویض نازل واحدهای شماره ۳،۱ و ۴ گازی ،تعمیرات بازدید مسیر گاز داغ(HGP) واحد ۱ گازی، تعمیرات بازدید محفظه احتراق واحد ۶ گازی به همراه تعمیرات اساسی وRI کمپرسور واحد شماره ۲ گازی و همچنین انجام تعمیرات بازدید دوره ای مربوط به واحد شماره۱و۳ بخاری سیکل ترکیبی، دیگر برنامه های تعمیراتی بود که در بازه زمانی مهر تا کنون به اتمام رسید.

مدیرعامل نیروگاه با بیان فعالیت های تعمیراتی در واحد های بخاری نیز اظهار کرد: درنیروگاه بخار نیز از ابتدای فصل تعمیرات تاکنون واحد شماره ۳ بخاری تحت تعمیرات اساسی، واحد شماره یک بخاری تحت تعمیرات نیمه اساسی و واحد های شماره ۳،۲،۱ و۴ نیز مورد تعمیرات تعمیرات دوره ای بویلر و بازدید دوره ای قرار گرفته است.

وی گفت: هم اکنون واحد شماره ۲بخاری سیکل ترکیبی نیروگاه هم برای انجام تعمیرات نیمه اساسی وهمچنین واحد شماره ۴ نیروگاه بخار جهت انجام تعمیرات بازدید دوره ای در دست تعمیرات قرار دارد که مابقی برنامه های تعمیرات واحدها نیز تا پایان نیمه اول اردیبهشت ماه انجام و به پایان خواهد رسید و کلیه واحدها با آمادگی حداکثری آماده تولید برق پایدار برای پیک تابستان پیش رو خواهند بود.

ابوالفضل موتابها در توضیح فرآیند برنامه ریزی برای انجام ۱۷ فعالیت تعمیرات واحدهای بخاری و سیکل ترکیبی نیروگاه نیز گفت: هرساله نیازهای تعمیراتی واحدهای سیزده گانه نیروگاه براساس ساعت کارکرد، دوره تعمیراتی و استاندارد شرکت سازنده، به شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی اعلام می شود که پس از بررسی و تایید برنامه ها از سوی آن شرکت، جدول زمانبندی خروج واحدها برای اجرای برنامه ها به این نیروگاه اعلام می‌شود.

مدیرعامل نیروگاه شهید رجایی ادامه داد: پس از دریافت برنامه ها، با حضور و کمک معاونت های مربوطه و بررسی های فنی و تخصصی، نیازهای تعمیراتی هر واحد، سنجیده شده و امکانات، قطعات و تجهیزات، نیروی انسانی لازم، ماشین آلات و سایر موضوعات برای اجرای این برنامه ها، پیش بینی و در اختیار معاونت های تعمیرات نیروگاه بخار و نیروگاه سیکل ترکیبی قرار می‌گیرد.

گفتنی است نیروگاه شهید رجایی دارای ۱۳ واحد بخاری و سیکل ترکیبی است که سالانه با بیش از ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت تولید انرژی الکتریکی، حدود ۳ونیم درصد از تولید برق شبکه سراسری را به خود اختصاص داده است.

۴۶

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا