بین الملل

اتهام‌زنی ارمنستان و جمهوری آذربایجان به یکدیگر درباره شلیک مرزی

اتهام‌زنی ارمنستان و جمهوری آذربایجان به یکدیگر درباره شلیک مرزی

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، ارمنستان و جمهوری آذربایجان بار دیگرهمدیگر را به نقض آتش بس در خطوط مرزی متهم کردند.

خبرگزاری «نیوز آرمنیا» روز شنبه به نقل از وزارت دفاع ارمنستان از تیراندازی نیروهای جمهوری آذربایجان به منطقه «مارتونی» در قره باغ و منازل این روستا در بعد از ظهر جمعه خبر داد. منطقه خودخوانده آرتساخ از در جریان گذاشتن نیروهای حافظ صلح  روسیه خبر داد.

این در حالی است که وزارت دفاع جمهوری آذربایجان نیز با متهم کردن ارمنستان، مدعی تیراندازی نیروهای این کشور به مواضع خود شده است. به دنبال این ادعا، وزارت دفاع ارمنستان با نادرست خواندن اطلاعات باکو در مورد آتش نیروهای ارمنستان به سمت پاسگاه‌های جمهوری آذربایجان در نقاط مرزی، این اقدام را محکوم کرد.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان ۱۸ فوریه (جمعه ۲۹ بهمن) با صدور بیانیه‌ای مدعی شد که نیروهای مسلح ارمنستان اوایل روز جاری به مواضع نظامی آذربایجان واقع در شمال شرق مرز تیراندازی کردند.

وزارت دفاع ارمنستان از جمهوری آذربایجان خواسته تا از انتشار اطلاعات نادرست درباره وضعیتی که به هیچ وجه به ثبات مرزارمنستان و جمهوری آذربایجان کمک نمی‌کند، خودداری کند.

«ورتانس آبراهامیان» اسقف ارمنستان نیز، تهدیدات مقامات جمهوری آذربایجان علیه «آراییک هاروتونیان» رئیس جمهور منطقه خودخوانده آرتساخ را محکوم کرد و گفت:«بر ما پوشیده نیست که آذربایجان به طور منظم به سیاست مخرب و موذیانه خود ادامه می‌دهد و خواهد داشت. بعد از جنگ چه کسی سخن سازنده‌ای از آذربایجان دیده است؟ همه کارها انجام می‌شود تا آرتساخ ریشه کن شود.

وی افزود: «از بین بردن فرهنگی ارامنه و در نهایت حمله علیه سازمان‌های دولتی. این بار دشمن نهاد ریاست جمهوری آرتساخ را هدف قرار داده است که ثابت می‌کند که آرتساخ به معنای واقعی در خطر است. آذربایجان با هدف قرار دادن رئیس جمهور آرتساخ، همه ما مردم آرتساخ را هدف قرار داده است. من به عنوان یک ارمنی و یک روحانی، تصمیمات مخرب آذربایجان را محکوم می‌کنم.  برای اطلاع جمهوری آذربایجان بگویم که ما مردم آرتساخ در کنار رئیس جمهور خود ایستاده‌ایم و آماده هستیم تا امنیت رئیس جمهور خود را تضمین کنیم.»

رئیس جمهور جمهوری آذربایجان اخیرا با حضور در  منطقه «آغدام» در قره باغ کوهستانی گفت، به قیمت جان شهدای آذربایجانی خون داده‌ایم و اینک «قره باغ» متعلق جمهوری آذربایجان است.

 «الهام علی اف» رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در سفر خود به منطقه «آغدام» در قره باغ کوهستانی گفت: «البته باید بین ارمنستان و آذربایجان توافقنامه صلح امضا شود، این توافقنامه باید بر اساس موازین و اصول حقوقی بین‌المللی و به شرط پذیرش متقابل تمامیت ارضی دو کشور امضا شود. اما مردم آذربایجان هرگز این جنایت را فراموش نخواهند کرد.»

وی گفت: «ما در سرزمین خود هستیم. ما به آن دیار بازگشته‌ایم، به قیمت جان شهدای آذربایجانی خون داده‌ایم. ما در این سرزمین‌ها محکم ایستاده‌ایم و اینجا زندگی خواهیم کرد.اینک قره باغ در آذربایجان است.»

این در حالی است که نخست وزیر ارمنستان اخیرا از آمادگی ایروان برای تداوم مذاکره با جمهوری آذربایجان و امضای معاهده صلح با این کشور خبر داد.

«نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان، در یک نشست مطبوعاتی گفت: «ایروان معتقد است که معاهده صلح با باکو باید امضا شود، اما این سند باید در روند مذاکرات تدوین شود.»

باکو و ایروان سال گذشته بر سر منطقه قره باغ کوهستانی یک جنگ ۴۴ روزه را تجربه کردند و این جنگ با میانجیگری مسکو به توافق آتش بس ختم شد. به رغم آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اختلافات و تنش‌های دو کشور بر سر موضوعاتی از قبیل تعیین مرز و دادن جاده و گذرگاه‌های ارتباطی حل نشده است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا