بین الملل

ادعای امارات: می‌خواهیم در صلح و ثبات یمن سهیم باشیم

ادعای امارات: می‌خواهیم در صلح و ثبات یمن سهیم باشیم

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، دولت امارات عربی متحده امروز (جمعه)، از تصمیم «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن مبنی بر واگذاری قدرت به نهادی تحت عنوان «شورای ریاستی» استقبال کرد.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی دولت امارات «وام»، وزارت خارجه ابوظبی این تصمیم هادی را در جهت تکمیل روند اجرای مرحله انتقالی و تفویض کامل اختیارات اجرایی و صلاحیت‌های ریاست‌جمهوری [طبق قانون اساسی و تلاش‌های کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس] دانسته و از آن استقبال کرده است.

دولت امارات در این بیانیه  ابراز امیدواری کرده است که بتواند در این مرحله تا رسیدن به یک راه‌حل سیاسی جامع بین تمام طرف‌های یمنی، با هدف تحقق صلح و ثبات، پیشرفت و شکوفایی برای ملت یمن سهیم باشد.

این در حالی است که امارات عربی متحده در همراهی با عربستان سعودی و در چارچوب ائتلاف متجاوز به یمن، هفت سال مزدوران خود را در خاک این کشور مستقر و نیروهای مسلح یمنی را مورد حمله قرار داد.

وزارت خارجه امارات در بیانیه خود ضمن اعلام حمایت کامل از شورای ریاستی جدید و نهادهای همسو با آن در جهت حل بحران یمن، از دعوت ریاض مبنی بر آغاز گفت‌وگوهای این شورا با جنبش انصارالله، تحت نظارت سازمان ملل استقبال کرده و برای ریاض، یک نقش محوری در تحقق صلح و امنیت یمن قائل شده است.

روز گذشته منصور هادی ضمن کناره‌گیری از قدرت، «علی محسن الاحمر» معاون خود را نیز عزل کرد. وی طی حکمی، یک شورای ریاستی را به رهبری «رشاد العلیمی» و با عضویت هفت نفر دیگر از احزاب و جناح‌های سیاسی یمنی تشکیل داد و اعلام کرد که هدف از تشکیل این شورای ریاستی جدید، تکمیل اجرای ماموریت مرحله انتقالی است.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا