آذربایجان شرقی

ارائه آموزش‌های مهارتی موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود/ دریافت گواهینامه مهارت توسط ۸۹۲ مددجوی زندانی آذربایجان‌شرقی

ارائه آموزش‌های مهارتی موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود/ دریافت گواهینامه مهارت توسط ۸۹۲ مددجوی زندانی آذربایجان‌شرقی

به گزارش یولن از تبریز، محمد کلامی ظهر امروز در جلسه شورای مهارت استان آذربایجان شرقی با محوریت برنامه‌های تحولی حرفه آموزی و اشتغال زندانیان استان در زندان تبریز در بحث اشتغال زندانیان به دو بحث اقتصادی و اجتماعی اشاره کرد و اظهار کرد: ارائه آموزش‌های مهارتی به زندانیان موجب افزایش تولیدو کاهش جرم و آسیب‌های اجتماعی خواهد شد و با ایجاد اشتغال به آنان در محیط زندان می‌توان از نیروی جوانی و فعال این قشر از جامعه در تولید ناخالص داخلی استان بهره جست که این امر اثرات خوبی در راستای درآمدزایی خواهد داشت.

وی افزود: با ارائه آموزش‌های مهارتی در جامعه، نیروی کار متخصص و ماهر مورد نیاز واحدهای تولیدی پرورش می‌یابد که می‌تواند چرخ‌های صنعت استان را به حرکت درآورد.

کلامی ایجاد و برپایی نمایشگاه‌های توانمندی های مهارتی زندانیان را در محل ادارات کل استان در جذب کمک‌ها و فروش تولیدات با رویکرد حمایت از این قشر بسیار مهم و ارزشمند برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: در هدف‌گذاری آموزش‌های مهارتی باید به سمت مشاغلی حرکت کرد که معطوف به نیاز بازار کار بوده و بتواند ارزش افزوده ایجاد کند.

حضور فعال آموزش فنی و حرفه‌ای استان آذربایجان شرقی در ۱۵۴ رشته به زندانیان

علی مشایخی، سرپرست اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: در راستای فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه و روحیه بخشی به زندانیان و با هدف استعداد یابی برای اولین بار در کشور المپیاد شهرستانی مهارت ویژه زندانیان در رشته های مختلفی چون؛ جوشکاری، اتومکانیک، تعمیر پکیج، فرش و برای بانوان نیز قلاب بافی و عروسک سازی و … و با حضور تعداد  ۳۴۵ نفر شرکت کننده در محل ندامتگاههای سراسر استان برگزار  شد.

وی ادامه داد: براساس توافقی که با زندان صورت گرفته است یکسری مشوق‌ها برای این دوره از مسابقات مهارت ارائه خواهد شد.

علی مشایخی افزود: هرگونه آموزش به خاطر وجود مخاطب آماده در سطوح مختلف سطح بندی شده است و باید متناظر با مشاغل آینده آموزش‌های لازم را ارائه کنیم از جمله برگزاری رویدادهای استارت آپ برا اساس نیاز بازار کار.

وی اضافه کرد: باید به سمت مشاغل نو حرکت کنیم و این موضوع آموزش‌های ارائه شده را مدنظر قرار بگیرد.

مشایخی خاطرنشان کرد: حضور فعال آموزش فنی و حرفه‌ای استان آذربایجان شرقی در ۱۵۴ رشته به زندانیان از جمله در رشته‌هایی چون؛ نقشه‌کشی، نقشه خوانی صنعتی، نورد کردن فلزات برای تبدیل ورق و … بوده است.

ارائه آموزش‌های مهارتی موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌شود/  دریافت گواهینامه مهارت توسط ۸۹۲ مددجوی زندانی آذربایجان‌شرقی

 

دریافت گواهینامه مهارت توسط ۸۹۲ مددجویان زندان آذربایجان شرقی

جوادی، رئیس زندان‌های استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه هدف اصلی از زندان‌بانی در نظام جمهوری اسلامی ایران را اصلاح، تربیت و توانمندسازی به منظور بازگشت آبرومندانه و سعادتمندانه به آغوش جامعه و عدم بازگشت مجدد به داخل زندان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: یکی از برنامه‌های تحولی قوه‌قضائیه برای این امر برنامه‌ریزی و اشتغال مددجویان با استفاده از آموزش‌های مهارتی به منظور حمایت و توانمندسازی است.

وی ادامه داد: سازمان زندان‌های کشور براساس برنامه های ابلاغی کشور رتبه دوم آذربایجان شرقی در بحث آموزشهای فنی و حرفه ای را به خود اختصاص داده است که جای تشکر و قدردانی از مجموعه فنی و حرفه ای و مربیان آن است.

جوادی تصریح کرد: در ۵ ماهه نخست سال جاری تعداد ۲ هزار و ۳۲۴ نفر در رشته‌های مختلف مهارتی در ۱۵۴ رشته  و حرفه ثبت نام کرده بودند که از این مجموع تعداد یک هزار و ۸۷۰ نفر در آزمون‌های مهارتی شرکت کرده و تعداد ۸۹۲ نفر از مددجویان موفق به اخذ گواهینامه مهارت شده اند.

وی اضافه کرد: با وجود اینکه استان آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های پیشرو به لحاظ ساختار است ولی متاسفانه فاقد مرکز آموزش فنی و حرفه‌‍‌ای ثابت است از این رو خواستار اهتمام جدی در این خصوص هستیم.

جوادی با اشاره به حمایت قانون در معافیت مالیاتی ازکارآفرینانی که مددجویان را بکارگیری می کنند با رویکرد کاهش آسیب‌های بعد از زندان خاطرنشان کرد: هر کارآفرینی که بتواند مددجویان را بکارگیری کند می‌تواند از این معافیت مالیاتی برخوردار شود.

انتهای پیام/ی


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا