بین الملل

اردوغان: با یونان دیگر گفت‌وگو نمی‌کنیم

اردوغان: با یونان دیگر گفت‌وگو نمی‌کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه از قطع هرگونه مذاکره با یونان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت که به اطلاع همکاران خود رسانده که دیگر مذاکرات دوجانبه با یونان برگزار نکنند.این رویکرد تازه ترکیه در حالی است که گفت‌وگوهای بین دو کشور همسایه مشکل‌دار میزان کمی پیشرفت کرده بود.

اردوغان اخیرا نیز گفته بود که برای او دیگر شخصی به نام نخست وزیر یونان وجود ندارد. وی سران یونان را به کارشکنی در مسیر فروش جنگنده‌های «اف-۱۶ بلاک» ساخت آمریکا به ترکیه متهم کرده بود.

یونان و ترکیه مدت‌هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند.  این دو کشور بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.

در ادامه تنش بین ترکیه و یونان، وزیر خارجه ترکیه روز سه شنبه ۱۴ جزیره یونانی در شرق دریای اژه را نام برد که آنکارا می‌خواهد حاکمیت یونان را به چالش بکشد.

به نوشته روزنامه «تاکینگ گریس» «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: «اکنون این جزایر را غیرنظامی کنید وگرنه موضوع حاکمیت را مطرح خواهیم کرد.»

او مدعی شد که یونان مفاد معاهدات ۱۹۲۳ لوزان  و پاریس ۱۹۴۷ را زیرپا می‌گذارد و باید نسبت به غیر ملی شدن آنها اقدام کند. وزیر خارجه ترکیه هشدار داد در غیر این صورت بحث بر سر حاکمیت  این جزایر آغاز خواهد شد.

به نوشته این روزنامه یونانی، این اولین بار نیست که ترکیه این موضوع را مطرح می‌کند، با این حال، این نخستین بار است که آنکارا نقشه‌ای از این جزایر را ارائه کرده است.

جزایر یونانی که آنکارا مدعی حاکمیت بر آن‌هاست عبارتند از: «ساموتراس، لمنوس، لسبوس، پسارا، ساموس، پاتموس، ایکاریا، لروس، کوس، تیلوس، کارپاتوس، کاستلوریزو، رودس و سیمی.»

یونان اخیرا نامه‌ای به سازمان ملل متحد ارسال کرد که در آن ادعاهای ترکیه را تکذیب می‌کرد.

 انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا