بین الملل

اردوغان: هرگز خواستار جنگ میان روسیه و اوکراین نیستیم

اردوغان: هرگز خواستار جنگ میان روسیه و اوکراین نیستیم

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز سه‌شنبه گفت که کشورش هرگز خواستار آغاز جنگ میان روسیه و اوکراین نیست.

وی که این سخنان را در جریان دیدار با گروهی از جوانان در شمال ترکیه مطرح می‌کرد، افزود: «تمام تلاش ما، حل مشکل میان اوکراین و روسیه بوده  و خواستار بروز چنین جنگی نیستیم».

رئیس جمهور ترکیه اضافه کرد: «این تحول خوبی برای منطقه نخواهد بود. ما به عنوان کشوری در پیمان آتلانتیک شمالی نیز خواستار چنین چیزی نبوده و آن را قبول نمی‌کنیم. “ینس استولتنبرگ” دبیر کل ناتو با سخنانش مسیر را مشخص کرده است و امیدواریم که این موضوع مسالمت‌آمیز حل شود».

مقام‌های دولت غربگرای اوکراین، آمریکا، انگلیس و برخی دیگر از متحدان غرب طی هفته‌های اخیر بارها مدعی تدارک روسیه برای حمله به اوکراین شده و همزمان مسکو را به عواقب اقتصادی و تحریم تهدید کرده‌‌اند. لندن شامگاه دوشنبه گفت که تحریم‌ها علیه روسیه تا ۱۰ فوریه سال جاری میلادی آماده خواهد شد.

دولت انگلیس در هفته‌های اخیر مدعی شده  که مسکو در حال برنامه‌ریزی حمله به اوکراین است و حتی در صدد است یک فرد حامی روس را در اوکراین به قدرت برساند. «لیز تراس» وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه تصریح کرد که دولت این کشور حجم تحریم‌ها علیه روسیه را طی چند روز آینده تشدید خواهد کرد.

علی‌رغم آنکه روسیه بارها اطمینان خاطر داده که قصد حمله به اوکراین را ندارد، آمریکا و کشورهای اروپایی آمادگی‌های نظامی خودشان را برای آنچه به گفته آن‌ها مقابله با تحرکات نظامی احتمالی مسکو است، افزایش داده‌اند. برخی از این کشورها به همین بهانه به اوکراین نیرو و تجهیزات نظامی ارسال کرده‌اند.

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا