بین الملل

اردوغان: گسترش ناتو به نفع ترکیه نیست

اردوغان: گسترش ناتو به نفع ترکیه نیست

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه در واکنش به قصد فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو تصریح کرد که آنکارا معتقد است که سیاست گسترش ناتو بدون توجه به نگرانی‌های امنیتی نه برای ترکیه و نه برای ناتو خوب نیست.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد، رجب طیب اردوغان با اشاره به وعده‌هایی که اعضای ناتو در خصوص عضویت فنلاند و سوئد به این کشور داده‌اند گفت که آنکارا به جای بیانیه‌های دیپلماتیک در مورد امنیت خود می‌خواهد شاهد گام های منسجمی باشد.

اردوغان طی سخنانی در یک مراسم در استان کوجایلی واقع در شمال غربی ترکیه گفت که در بحبوحه درخواست عضویت فنلاند و سوئد در ناتو، نباید با بیانیه‌های دیپلماتیک به نگرانی های امنیتی ترکیه رسیدگی شود.

وی ادامه داد که معتقد است سیاست گسترش ناتو بدون توجه به نگرانی‌های امنیتی اساسی نه برای ترکیه و نه خود ناتو خوب نیست.

فنلاند و سوئد در تاریخ ۱۵ می (۲۵ اردیبهشت ماه) رسماً‌ درخواست خود برای عضویت در ناتو را ارائه دادند اما با این حال برای پذیرفته شدن در این ائتلاف امنیتی به حمایت ۳۰ کشور عضو ناتو نیاز دارند و تاکنون علاوه بر ترکیه، رئیس‌جمهور کرواسی نیز با عضویت این دو کشور در ناتو مخالفت کرده‌اند.

دو کشور اروپایی فوق می‌گویند که در پی عملیات نظامی روسیه در اوکراین، امنیت آن‌ها به خطر افتاده است و به همین دلیل لزوم پیوستن به ناتو را به منظور حفاظت از سرزمین خود ضروری می‌بینند.

در پی اعلام درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، ترکیه مخالفت خود را با عضویت این دو کشور اروپایی در ائتلاف ناتو اعلام کرد و پس از آن وبگاه تحلیلی «بلومبرگ» لیستی از درخواست‌های خود برای پذیرش عضویت فنلاند و سوئد در ناتو منتشر کرد.

طبق این گزارش،‌ لیست درخواست‌های ترکیه از ناتو و فنلاند و سوئد شامل حذف تحریم‌های آنکارا به دلیل خرید سامانه‌های دفاع موشکی «اس-۴۰۰» روسیه و همچنین وارد کردن مجدد ترکیه در برنامه هواپیماهای پیشرفته «اف-۳۵» آمریکا می‌شود.

گزارش های منتشر شده حاکی از آن است که سوئد و فنلاند سابقه اعطای پناهندگی به افرادی از ترکیه را دارد که اغلب کردهایی هستند که به دلیل درگیری‌های داخلی در کشورشان خواستار پناهندگی شده‌اند و آنکارا برخی اوقات اعطای پناهندگی به این افراد را غیرقابل پذیرش می‌داند.

بلومبرگ به نقل از سه تن از مقام‌های ارشد ترکیه گزارش کرد، حاکمیت ترکیه از سوئد و فنلاند درخواست کرده است که «قبل از پیوستن به ائتلاف ناتو، آشکارا نه تنها پ ک ک بلکه گروههای وابسته به این گروه را محکوم کند».

از طرف دیگر، «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه هفته جاری تأیید کرد، آنکارا از سوئد و فنلاند درخواست کرده است که محدودیت‌های تجاری که علیه ترکیه وضع کرده‌اند را لغو کنند.

مقام‌های روسیه بارها به هلسینکی و استکهلم هشدار داده‌اند که در صورت پیوستن به ناتو، با پیامدهای جدی مواجه خواهند شد و این که روسیه در صورت تحقق چنین مسئله‌ای، تسلیحات اتمی خود را در مرز شرقی روسیه مستقر خواهد کرد. روز گذشته (دوشنبه)، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو در خصوص مخالفت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ائتلاف ناتو گفت: «ترکیه یک همپیمان باارزش است که و هرگونه نگرانی‌های امنیتی این کشور باید مورد بررسی قرار گیرد».

انتهای پیام/م


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا