اجتماعی

اطلس دوم و سوم بیماری‌های نادر مجوز انتشار گرفت

به گزارش گروه سلامت یولن، جلد دوم و سوم اطلس بیماری‌های نادر با عنوان «اطلس بیماری‌های داخلی نادر» و «بیماری‌های متابولیک نادر» مجوز انتشار گرفتند.

این مجموعه اطلس در چهار جلد طراحی شده است  که جلد اول آن «بیماری‌های نادر ژنتیکی و مادرزادی» منتشر شده و جلد چهارم نیز با عنوان «بیماری‌های نادر مغز واعصاب» در حال تالیف است. 

حمیدرضا ادراکی،مدیرعامل بنیاد بیماری‌های نادر با بیان آنکه اکثر بیماران نادر به دلیل تشخیص دیر هنگام در سال‌های اولیه ابتلا در روند درمان و کنترل بیماری دچار مشکل می‌شوند،افزود: بنیاد بیماری‌های نادر ایران با هدف آشنا کردن پزشکان، دانشجویان و محققان رشته‌های مختلف پزشکی با انواع مختلف بیماری‌های نادر و دسترسی آنها به  منابع مرجع این کتب اطلس مصور را تالیف و گرداوری کرده است.»

جلد دوم اطلس بیماری‌های نادر ایران با عنوان اطلس بیماری‌های داخلی نادر در قالب هشت بخش تالیف شده که  شامل مباحث هماتولوژی، روماتولوژی، غدد، ایمونولوژی، گوارش، نفرولوژی، ریه و عفونی در ۷۶ فصل است.

جلد سوم نیز با عنوان بیماری‌های متابولیک نادر مشتمل بر پنج بخش و ۴۴ فصل بوده که به ترتیب شامل مبحث اختلالات متابولیسم آمینو اسیدها،اختلالات متابولیسم کربوهیدرات، اختلالات متابولیسم چربی، اختلالات مرتبط با ارگانل‌های سلولی و مبحث اختلالات متابولیسمی غیر طبقه‌بندی شده است.

بر اساس آمار سامانه ثبت پرونده الکترونیک بیماران نادر «سبنا» تا کنون ۳۵۵ نوع بیمار نادر توسط کمیسیون پزشکی بنیاد بیماری‌های نادر شناسایی و تایید شده و پیش بینی می‌شود بر اساس شاخص‌های جمعیتی و تعریف بیماری‌های نادر حدود ۳ میلیون بیمار نادر در کشور وجود داشته باشد.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا