بین الملل

افزایش خشونت‌ «نئونازی‌ها» و «افراط گرایان» در آلمان

افزایش خشونت‌ «نئونازی‌ها» و «افراط گرایان» در آلمان

به گزارش سرویس بین‌لملل یولن، آمارهای رسمی منتشر شده در روز چهارشنبه نشان داد آلمان در سه ماه اول سال جاری شاهد ۱۶۹ حمله از سوی نئونازی‌ها و افراط گرایان دست راستی بوده است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» پلیس آلمان اعلام کرده که حوادث خشونت افراطی در ماه‌های ژانویه، فوریه و مارس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته است. مقامات آلمان ۳۶۰۵ جنایت با «انگیزه سیاسی» توسط افراط‌گرایان دست راستی را بین ژانویه تا مارس ثبت کردند که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۳۴۶۷ مورد بود.

این موارد شامل گسترش تبلیغات نژادپرستانه، توهین در رسانه های اجتماعی، تهدید، آتش سوزی، و تجاوزات جنسی بود.

بر اساس داده‌های پلیس، نئونازی‌ها و افراط گرایان راست ۱۶۹ حمله خشونت آمیز را در سه ماه اول سال انجام دادند که در مقایسه با ۱۲۳ مورد از ژانویه تا مارس گذشته افزایش یافته است.

در «برلین»، پایتخت آلمان در سال جاری تاکنون ۲۶ مورد خشونت از سوی هواداران راست افراطی، ۱۳ مورد در «براندنبورگ» ایالت همسایه و ۱۲ مورد در جنوب شرقی «بایرن» گزارش شده و دستکم  ۹۲ نفر در این حملات زخمی شدند.

افزایش خشونت‌ «نئونازی‌ها» و «افراط گرایان» در آلمان

«نانسی فایزر» وزیر کشور آلمان در روزهای گذشته گفت:«راست افراطی بزرگترین تهدید برای دموکراسی ما و بزرگترین تهدید افراطی برای مردم کشور آلمان است.»

دولت ائتلافی صدراعظم آلمان، «اولاف شولتز» در ماه مارس یک برنامه اقدام جدید را برای مبارزه با نژادپرستی اعلام کرد و متعهد شد اقدامات قوی‌تری برای مقابله با تهدید فزاینده گروه‌های راست افراطی ایجاد کند.

در سال‌های اخیر، آلمان شاهد رشد نژادپرستی و بیگانه‌هراسی بوده که توسط تبلیغات گروه‌های راست افراطی، یهود‌ستیز و ضد مسلمانان، از جمله حزب اصلی اپوزیسیون «آلترناتیو برای آلمان» تقویت شده است.

چندی قبل  یک مسجد در شهر «لایپزیش» در شرق آلمان توسط افراطگرایان چپ مورد حمله قرار گرفت و تخریب شد. در جریان تجمع گروه‌های چپ افراطی  در شرق لایپزیگ، برخی از معترضان به مسجد «ایوب سلطان» در منطقه حمله کردند و شیشه‌های آن را شکستند.

 بزرگترین گروه مسلمان ترکیه‌ای مقیم آلمان «دیتیب» که مسجد ایوپ سلطان در لایپزیش را اداره می‌کند، این حمله را محکوم کرده و خواستار حفاظت قوی‌تر از اماکن مذهبی شده است.

آلمان کشوری با بیش از ۸۲ میلیون نفر جمعیت، پس از فرانسه دومین جمعیت مسلمان در غرب اروپا را دارد. از میان نزدیک به پنج میلیون مسلمان این کشور، سه میلیون نفر ترک تبار هستند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا