بین الملل

امیرعبداللهیان تشریح کرد: انتخاب قطعی ایران در مذاکرات وین

امیرعبداللهیان تشریح کرد: انتخاب قطعی ایران در مذاکرات وین

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، حسین امیرعبداللهیان و «الکساندر شالنبرگ» وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و اتریش امروز (شنبه) ۳۰ بهمن ماه در حاشیه پنجاه و هشتمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و گفت‌وگو کردند.

مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی و به خصوص مذاکرات جاری در وین از جمله مباحث مورد گفت‌وگوی وزرای خارجه ایران و اتریش در این ملاقات بود.

این دومین دیدار امیرعبداللهیان و شالنبرگ است. وزرای خارجه دو کشور در حاشیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک نیز با یکدیگر دیدار کرده بودند.

* انتخاب قطعی ایران در مذاکرات وین

امیرعبداللهیان در ملاقات با همتای اتریشی در مونیخ ضمن تشکر از اتریش به خاطر میزبانی مذاکرات جاری در وین اظهار داشت: امروز وین مرکز تحولات در حوزه‌های مهمی برای ایران و جامعه جهانی است.

وی با اشاره به اهمیت خطوط قرمز ایران و عدم امکان نادیده گرفتن آنها در وین تصریح کرد: اگر انتخاب نهایی بین عدم توافق از یک سو و گذر کردن از منافع مردم ایران – به عنوان خط قرمز ما- از سوی دیگر باشد، انتخاب قطعی جمهوری اسلامی ایران احترام به منافع ملی و عدم عبور از خطوط قرمز منطقی و مشروع کشورمان است. 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ایجاد و حفظ تعادل بین حقوق و مسئولیت‌ها را اصلی بدیهی برای پایداری هر توافقی برشمرد و یادآور شد: اکنون طرف‌های غربی باید تصمیم نهایی خود را بگیرند که آیا می‌خواهند به تروریسم اقتصادی جاری و بی عملی‌ها و بدعهدی‌های خود پایان دهند و یا همچنان می‌خواهند به بهانه‌های غیرقابل قبول استخوان لای زخم باقی بگذارند. 

*  برپایی کارزارهای رسانه‌ای تاثیری بر ماموریت مذاکره کنندگان ایرانی ندارد

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان تأکید کرد: برپایی کارزارهای رسانه‌ای از سوی سه کشور اروپایی و آمریکا برای دستیابی به اهداف مذاکراتی خود، تاثیری بر ماموریت قطعی مذاکره کنندگان برای صیانت از منافع مردم بزرگ ایران ندارد.

به گزارش فارس، دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از تنفسی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون در سطوح و فرمت‌های مختلف در حال برگزاری است.

* ضرورت رفع مشکلات کنسولی شهروندان ایرانی در اتریش

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود در دیدار با همتای اتریشی با بیان این‌که روابط دو کشور ایران و اتریش از سابقه ممتاز و تاریخ چند صد ساله برخوردار بوده و ابعاد مختلفی دارد، نسبت به ارتقای این روابط به ترازها و سطوح بالاتر ابراز امیدواری کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین خواستار حل و فصل مشکلات کنسولی شهروندان ایران، از جمله مشکلات خانواده‌های دانشجویان برای دیدار با فرزندانشان، تمدید اقامت برخی دانشجویان و نیز برخی مشکلات بانکی ایرانیان مقیم شد.

* شالنبرگ: همه باید تلاش کنیم تا توافق حاصل شود

«الکساندر شالنبرگ» وزیر خارجه اتریش نیز با اشاره به ملاقات خود با تمامی روسای هیأت‌های مذاکره کننده در وین بیان کرد: گام‌های آخر مذاکرات بسیار سخت و گاهی وقت‌ها نفس گیر است و شاید برخی روزها پیشرفتی حاصل نشود، اما همه باید همچنان تلاش کنیم تا توافق حاصل شود.

وی اضافه کرد: اتریش با وجود این‌که یکی از طرف‌های برجام نیست، اما نسبت به هر کمک ممکنی به مذاکرات تعهد قطعی دارد.

وزیر خارجه اتریش تصریح کرد: تردیدی نیست که احیای برجام و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات، راه حل بحرانی است که رئیس جمهوری سابق آمریکا ایجاد کرده و امروز همه در حال رسیدگی به آن هستیم.

وزیر خارجه اتریش همچنین به اراده قطعی این کشور برای گسترش همه جانبه روابط با ایران اشاره کرد و گفت: موضوعات کنسولی در گفت‌وگوی بین همکاران دو وزارتخانه قابل رفع خواهند بود.

گفتنی است وزیر خارجه اتریش و امیرعبداللهیان شهریور ماه سال جاری در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کردند و شالنبرگ اعلام کرد که این کشور هیچ سقفی برای ارتقای روابط با ایران قائل نیست. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان همچنین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با رئیس جمهور اسلوونی، دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه بوسنی، قطر، هند، آلمان، بلژیک، سوئد و عراق نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ از دیروز جمعه به مدت سه روز در شهر مونیخ در حال برگزاری است. حسین امیرعبداللهیان بدین منظور دیروز (جمعه) وارد مونیخ شد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا