بین الملل

انگلیس سلاح‌های ضدتانک به اوکراین ارسال می‌کند

انگلیس سلاح‌های ضدتانک به اوکراین ارسال می‌کند

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، در راستای تلاش‌های کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده و انگلیس برای تشدید تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس روز گذشته (دوشنبه) از عرضه تسلیحات ضدتانک به اوکراین خبر داد.

بنا بر گزارش پایگاه تحلیلی «پالتیکو»، وزیر دفاع انگلیس در جلسه پارلمان اعلام کرد که تصمیم لندن برای عرضه تسلیحات به «کی‌یف» به واسطه رفتارهای تهدید‌آمیز رو به افزایش روسیه بوده است.

وی در این خصوص گفت: «ما تصمیم گرفته‌ایم تا سامانه‌های تسلیحات دفاعی سبک ضدزره در اختیار اوکراین قرار دهیم».

وزیر دفاع انگلیس تصریح کرد که اولین محموله‌ از سامانه‌های تسلیحاتی ضدزره روز دوشنبه به اوکراین عرضه شده است.

علی‌رغم هشدارهای پی در پی روسیه در خصوص هرگونه اقدام تحریک‌آمیز غرب، وزیر دفاع انگلیس مدعی شدک «این‌ها سلاح‌های راهبردی نیست و تهدیدی برای روسیه محسوب نمی‌شود و برای دفاع شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد».

والاس همچنین اعلام کرد که «شمار اندکی» از نظامیان انگلیسی به آموزش نیروهای اوکراینی برای استفاده از این تسلیحات کمک خواهند کرد.

«اولکسی رزنیکف» وزیر دفاع اوکراین نیز در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، گفت که کی‌یف به شدت قدردان این ژست بریتانیا است.

پیش از وزیر دفاع انگلیس نیز، تعدادی از سناتورهای آمریکایی تصریح کرده بودند که با عرضه سلاح به اوکراین قصد دارند از این کشور در مقابل روسیه دفاع کنند.

پیش از این نیز «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو گفته بود این سازمان در حال ارزیابی استقرار دائم نیروهای خود در شرق اروپا و نزدیک مرز روسیه است.

در پی اقدامات تحریک‌آمیز غرب در تشدید تنش‌ها میان روسیه و اوکراین، مسکو حدود یکصد هزار نظامی خود را در امتداد مرز با اوکراین مستقر کرده است.

هفته گذشته، دیپلمات‌های غربی و روسیه نشست سه روزه‌ای را با محور اوکراین برگزار کردند اما پس از این نشست، دیپلمات‌های غربی و روس اعلام کردند که اختلافات عمیقی درباره منافع امنیتی دارند و درباره خطر تقابل نظامی هشدار دادند.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا