سمنان

ایجاد باغ‌های انجیر استهبان برای نخستین بار در استان سمنان

ایجاد باغ‌های انجیر استهبان برای نخستین بار در استان سمنان

به گزارش یولن از سمنان، مهدی قرائیان، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: برای نخستین بار باغ‌های انجیر استهبان در استان سمنان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: کشت انجیر به‌عنوان یک محصول مقاوم و کم‌آب‌بر با توجه به شرایط مساعد استان سمنان برای توسعه و جایگزینی در طرح الگوی کشت در مناطق مستعد توصیه شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت انجیر شامل رقم زرد گرمسار و رقم سبز سمنان در مجموع ۴۷۰ هکتار است.

قرائیان با بیان اینکه عمده باغ‌های انجیر در شهرستان‌های آرادان، گرمسار و سمنان و به‌صورت کشت آبی است، افزود: تولید انجیر در این مناطق سالانه پنج هزار و ۵۰۰ تن است.

وی اضافه کرد: انجیر سبز استهبان که معمولاً به‌صورت دیم در استان فارس کشت می‌شود برای نخستین بار در چهار منطقه در شهرستان‌های میامی، شاهرود، دامغان و آرادان کشت شد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: این نوع انجیر نسبت به ارقام معمول از مقاومت بیشتری نسبت به شرایط کم‌آبی و نیز امکان کشت در برخی مناطق به‌صورت دیم و یا نیمه دیم در اراضی شیب‌دار برخوردار است.

قرائیان تصریح کرد: انجیر سبز استهبان همچنین با توجه به سهولت در برداشت بهره‌وری بالاتری دارد؛ در واقع برداشت محصول به‌صورت دستی و تدریجی انجام نمی‌شود و محصول نیمه‌خشک پس از ریزش جمع‌آوری می‌شود.

وی عنوان کرد: انجیر استهبان نیاز به گرده‌افشانی داشته و از لحاظ اقتصادی بازده بالاتری نسبت به سایر انواع انجیر دارد.

انتهای پیام/۲۵۶۸/س/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا