بین الملل

بازداشت یک روحانی شیعه دیگر در عربستان

بازداشت یک روحانی شیعه دیگر در عربستان

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، به گفته منابع شیعه عربستانی نیروهای امنیتی سعودی در روزهای گذشته اقدام به بازداشت شیخ «کاظم العمری» از روحانیون سرشناس مدینه منوره کرده‌اند. دادگاه سعودی نیز شیخ «عبداللطیف الناصر» را به هشت سال زندان محکوم کرد.

به نوشته منابع عربستانی، شیخ «کاظم العمری» فرزند آیت‌الله مرحوم «محمد العمری» و نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در مدینه منوره است. که در سال ۲۰۱۰ نیز بازداشت شده بود. هنوز دلیل بازداشت اخیر وی مشخص نیست و نهادهای سعودی نیز توضیحی در این باره نداده‌اند.

در همین حال شیخ «عبداللطیف الناصر» که از ژوئن ۲۰۱۹ در بازداشت به سر می‌برد، در بی‌دادگاه سعودی به هشت سال زندان محکوم شد. او زمانی که به همراه خانواده‌اش قصد سفر به بحرین را داشت بر روی پل «ملک فهد» در مرز دو کشور بازداشت شد و اکنون با گذشت بیش از دو سال و نیم، به تازگی محاکمه شده است.

ظلم و ستم علیه شیعیان در عربستان هرچند همواره وجود داشته است، اما از زمان روی کار آمدن «محمد  بن سلمان» به عنوان ولی‌عهد سعودی، شیعیان نیز در کنار اقشار دیگر جامعه عربستان به شدت سرکوب شده‌اند. در ماههای گذشته حداقل چهار جوان شیعه به اتهام اعتراض علیه رژیم سعودی اعدام شده‌اند.

«مسلم بن محمد المحسن» از اهالی شهر قطیف در مهر ماه، «مکی کاظم آل عبید» از اهالی منطقه شیعه‌نشین «ام الحمام» در «قطیف» در ماه آبان، «احمد سعدی علی الجنبی» از اهالی منطقه «القدیح» در شمال قطیف در مرداد ماه و «مصطفی بن هاشم بن عیسی آل درویش» یکی از جوانان شیعه اهل تاروت عربستان در ماه خرداد، اعدام شدند.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا