کرمان

باید زمینه را برای بهبود وضعیت زندان‌ها فراهم کرد

باید زمینه را برای بهبود وضعیت زندان‌ها فراهم کرد

به گزارش یولن از کرمان، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهار کرد: کنترل جمعیت کیفری زندان‌ها یکی از اهداف مهم سند تحول و تعالی قضایی است و باید در این حوزه به موازات شرایط موجود برنامه‌ریزی و اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی در حقیقت بار آسیب‌ها و جرایم را بر دوش می‌کشد، گفت: در حوزه زندان‌بانی با معضلاتی روبه‌رو شده‌ایم که نقشی در ایجاد آنها نداشته‌ایم و از این رو باید راهکارهای قانونی برای رفع آنها را دنبال کنیم.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان یادآور شد: با بازنگری در ساختار قضایی کشور و قضازدایی از برخی اقدامات می‌توان زمینه را برای بهبود وضعیت زندان‌ها فراهم کرد و در کنار این موارد باید دید قضات و جامعه نیز به زندان تغییر یابد و زندان‌ها مکانی برای نگهداری افرادی باشد که حضور آنها در جامعه آرامش و امنیت عمومی را به مخاطره می‌اندازد.

حمیدی استفاده از احکام جایگزین حبس و پابند الکترونیکی را نیز مورد تاکید قرار داد و افزود: استان کرمان ظرفیت‌های زیادی دارد و با استفاده از این ظرفیت‌ها می‌توان طرح‌هایی را اجرایی کرد که در سطح کشور به عنوان نمونه و الگو مطرح شوند.

 جمعیت زندانی کرمان بیشتر از میانگین کشوری

سید مجتبی حسینی مدیرکل زندان‌ها واقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان نیز در این دیدار به افزایش ۱۷ درصدی ورودی به زندان‌ها در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره و بیان کرد: در استان کرمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۴۰۵ زندانی وجود دارد که این تعداد بیشتر از میانگین کشوری بالاتر است.

وی ادامه داد: در مجموع ۷۱.۳ درصد ازمددجویان زندان‌های استان متاهل و ۸.۳ درصد غیربومی هستند.

مدیرکل زندان‌ها واقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان یادآور شد: در حال حاضر تمام دادرسی‌ها در زندان‌ها به طور الکترونیک انجام می‌شود.

حسینی همچنین گفت: در حال حاضر دو هزار و ۴۸۱ مورد اشتغال مولد در زندان‌های استان کرمان وجود دارد.

انتهای پیام/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا