سلامت

بررسی نحوه استفاده از منابع مالی صندوق بیماری‌های خاص در کمیسیون بهداشت

بررسی نحوه استفاده از منابع مالی صندوق بیماری‌های خاص در کمیسیون بهداشت

به گزارش خبرنگار پارلمانی یولن، زهرا شیخی در توضیح نشست روز یکشنبه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: دراین نشست مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گزارشی از تشکیل صندوق بیماری‌های خاص و صعب العلاج ارائه کرد. البته مجلس پیش از این بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۱ مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال به صورت ۱۰۰ درصدی و  ۲۰ هزار میلیارد ریال از محل تسهیلات قرض الحسنه برای پرداخت به بیماران خاص و صعب العلاج پیش بینی کرده بود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس یازدهم افزود: براساس گزارش ارائه شده در نشست امروز، فهرست بیماری‌های خاص و صعب العلاج شامل ۲۷ بیماری یعنی تالاسمی، هموفیلی، ام اس، همودیالیز، دیالیز صفاقی، سیستیک فیبروزیس، پال پروانه‌ای، ام اس تیپ ۱، ۲ و ۳، اوتیسم، سرطان، پرفشاری شریان ریوی، سکته مغزی، مزمن روانی، پیوند سلول های بنیاد خون ساز، پیوند کلیه، قلب، کبد، ریه، روده و پانکراس، صرع مقاوم به درمان، کاشت حلزون، پارکینسون و رتینوپاتی دیابت است.

شیخی تصریح کرد: بسیاری از این بیماران با مشکلات زیادی در پرداخت هزینه‌ها مواجه هستند و اقدامات اجرایی این موضوع تبیین و به کمیسیون ارائه شد؛ با توجه به اینکه برخی بیماران نیازمند درمان‌های ویژه دارویی و کمکی از قبیل فیزیوتراپی، طب تسکینی یا توانبخشی هستند، امیدواریم با استفاده از منابعی که در قانون بودجه ۱۴۰۱ و صندوق بیماران خاص و صعب العلاج دیده شده بتوان پوشش بیمه‌ای خوبی به بیماران ارائه کرد.

وی ادامه داد: نمایندگان تاکید کردند که بودجه بیماران خاص و صعب العلاج باید نشان‌دار شده و به صورت کامل برای این بیماران هزینه شود و هدررفت منابع به هیچ وجه جایز نیست.

شیخی خاطرنشان کرد: دیوان محاسبات و هیات امنای ارزی در ادامه این نشست گزارشی در مورد عملکرد هیات امنا در معالجه بیماران ارائه کردند که اعضای کمیسیون معتقد بودند گزارش‌ها جامع و دقیق نیست و باید گزارش‌های کامل تری ارائه شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا