بین الملل

بلینکن ادعای تلاش آمریکا برای حل بحران یمن را تکرار کرد

بلینکن ادعای تلاش آمریکا برای حل بحران یمن را تکرار کرد

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه آمریکا در دیدار با «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در خصوص آخرین تحولات یمن صحبت کرده‌ است.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین» بلینکن در این دیدار ضمن اظهار نگرانی درخصوص افزایش تعداد قربانیان غیرنظامی در یمن، حملات تمام طرف‌های درگیر در این کشور را محکوم و آنها را موجب تشدید وضعیت و تداوم درگیری تنش‌ها توصیف کرد.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که بلینکن طی دیدارش با  فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن توضیح داد: «تنش‌زدایی و پایبندی همه طرف‌های درگیر در بحران یمن نسبت به تعهدات خود در چارچوب قوانین بین‌المللی بشردوستانه، از جمله اصل حمایت از غیرنظامیان، یک ضرورت فوری است».

وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اعلام حمایتش از تلاش‌های مستمر گروندبرگ در چارچوب پیگیری طرح «حل‌وفصل سیاسی جامع بحران یمن» مدعی شد که عدالت و مسئولیت‌پذیری دو کلید اصلی برای تامین صلح دائمی در یمن هستند.

بلینکن در ادامه از همکاری در جهت رسیدن به یک راه‌حل دائمی برای پایان دادن به جنگ یمن، بهبود وضعیت مردم این کشور و زمینه‌سازی برای تصمیم جمعی یمنی‌ها درخصوص آینده کشورشان استقبال کرد.

وی در حالی ادعا می‌کند که حل بحران یمن همچنان اولویت سیاست خارجی آمریکاست که واشنگتن به طور مکرر حمایت خود  از ائتلاف متجاوز سعودی را اعلام و آن را به قراردادهای تسلیحاتی و مانورهای نظامی جدید تقویت می‌کند.

دو روز قبل نیز فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن در نشست شورای امنیت گفت: «حمله هوایی نیروهای ائتلاف [سعودی] به یک بازداشتگاه در صعده یمن، بیش از ۳۰۰ زندانی را کشته و زخمی کرد».

گروندبرگ پیش از این ضمن اذعان به آمادگی‌اش جهت ارائه طرح حل‌وفصل سیاسی جامع بحران یمن، پایان جنگ در این کشور را محتمل دانست و از قصدش برای ایجاد گفت‌وگو بین اطراف درگیر در بحران، در قالب یک فرآیند چندوجهی سخن گفت.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا