سلامت

بیش از ۶۰ درصد ایرانیان چاق هستند

مرکز غدد و متابولیسم ایران به نقل از فریدون عزیزی با اشاره به چاقی که شایع ترین اختلال آندوکرین در کشور است، گفت: بیش از ۶۰ درصد از افراد جامعه دچار اضافه وزن و چاقی هستند که همین موضوع باعث شده تا چاقی شایع ترین اختلال آندوکرین در ایران به حساب می آید و بعد از آن دیابت دومین بیماری شایع غدد درون ریز قرار دارد به طوری که در شهر بزرگی مثل تهران ۱۵ درصد و در کل ایران حدود ۱۱ درصد جامعه دچار این بیماری هستند.

سیستم اندوکرین از شبکه ه­ایی از غدد در بدن تشکیل شده که هورمون مورد نیاز برای تعامل سلول­ ها را تولید می­ کنند. این غدد تقریبا مسولیت تمام سلول، اندام و عملکردهای بدن را برعهده دارند، اگر سیستم اندوکرین سالم نباشد، افراد هنگام بلوغ، بارداری یا کنترل اضطراب به مشکل برمی خورند و همچنین ممکن است سریعا چاق شوند، استخوان­هایتان ضعیف شود یا انرژی پایینی داشته باشند.

رئیس مرکز غدد و متابولیسم بیماری های تیروئید را سومین گروه از بیمارهای شایع آندوکرین نام برد و افزود : بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه دچار گواتر (بزرگی تیروئید)، گره ها و سرطان ها، کم کاری و پر کاری تیروئید هستند.

عزیزی ادامه داد: بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم در زمره شایع ترین بیمارهای کشور هستند، این بیماری ها در کلیه سنین و در هر دو جنس زن و مرد دیده می شود که بیشترین بیماران مبتلا را سنین ۲۰ تا ۶۰ سال در بر می گیرد، اما پوکی استخوان در سنین بالاتر از ۵۰ سال و بخصوص در زنان شایع است.

وی کمبود مصرف ید را از دلایل اصلی کم کاری تیروئید برشمرد و افزود: اختلالات مربوط به کمبود ید و کم کاری تیروئید موجب کمبود رشد ذهنی و جسمی کودکان و نوجوانان شده و باکاهش ضریب هوشی، یادگیری و اختلالات ذهنی همراه خواهد بود، امروزه با استفاده درست از ید در سبد غذایی، در آینده این بیماری کاهش خواهد یافت.

عزیزی با اشاره به وضعیت رشته غدد درون ریز و متابولیسم در ایران، اظهار داشت: در اوایل انقلاب فقط ۱۶ پزشک متخصص و فوق تخصص غدد در کشور حضور داشتند که در ۴۰ سال گذشته این آمار به ۲۷ برابر افزایش یافته به طوری که امروزه حدود ۴۲۰ فوق تخصص این رشته در سطح کشور مشغول به فعالیت و درمان می باشند.

وی با اشاره به سیزدهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم در روزهای ۱۹ تا ۲۱ آبان که به صورت آنلاین برگزار می شود، گفت : این کنگره با بررسی دستاوردهای روز درمانی اختلالات آندوکرین به ویژه در زمینه تیروئید، بارداری، دیابت و چاقی است که در ارتقای دانش پزشکان و ارتقای کیفیت مراقبت از بیماران قطعا موثر و حائز اهمیت خواهد بود.

۱۳۵۲

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا