سلامت

بیماری‌های لثه‌ای خاموش و تهدیدکننده سلامت هستند

بیماری‌های لثه‌ای خاموش و تهدیدکننده سلامت هستند

به گزارش انجمن علمی پریودونتولوژی ایران، ندا مسلمی روز سه شنبه در بیست و یکمین کنگره انجمن علمی پریودونتولوژی ایران در هتل المپیک افزود: بر اساس مطالعات منتشر شده در معتبرترین مجلات دندانپزشکی دنیا، افرادی که دندانهای کمی در دهان دارند، نسبت به سایرین طول عمر کمتری خواهند داشت.

وی اظهار داشت: اهمیت حفظ سلامت دندان ها به حدی است که اخیرا در یکی از معتبرترین مجلات علمی، ارتباط میان حفظ سلامت دندانها با طول عمر مورد تایید قرار گرفته است.

مسلمی با بیان اینکه نمی توان اهمیت وجودی و تاثیر ایمپلنتهای دندانی در برقراری مجدد عملکرد دندان ها در افراد دچار بی دندانی را نادیده گرفت، تاکید کرد: اما هیچ ایمپلنتی از نظر عملکرد دراز مدت و حتی زیبایی قابل قیاس با دندان طبیعی نیست.

دبیر علمی بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن پریودونتولوژی ایران، گفت: وظیفه ما دندانپزشکان این است که تا حد امکان دندان های طبیعی فرد را حفظ کنیم.

مسلمی با بیان اینکه استفاده از ایمپلنتهای دندانی اگر چه تا الان نتایج قابل قبولی را نشان داده است، افزود: ولی تا زمانی که امکان حفظ سلامت دندان ها و شرایط بافت های اطراف وجود دارد، باید از کشیدن آنها اجتناب شود و تا حد امکان درمان با ایمپلنت های دندانی را به تعویق بیاندازیم.

عضو انجمن پریودونتولوژی ایران گفت: امروزه با پیشرفتهای علمی صورت گرفته، امکان درمان و حفظ دندان های به مخاطره افتاده وجود دارد و موضوع مهمی که در دومین روز از  بیست و یکمین کنگره بین المللی انجمن علمی پریودونتولوژی ایران مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت، همین مبحث حفظ دندان ها است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: امروزه با کمک تکنیک ها و جراحی میکروسکوپی و بازسازی لثه و پیوند استخوان میتوان از کشیدن بسیاری دندان ها پیشگیری کرد؛ از سوی دیگر هزینه درمان بیماری های لثه و حفظ دندان طبیعی به مراتب کمتر از درمان با ایمپلنت دندانی است.

وی اظهار داشت: متاسفانه مردم با اهمیت و جایگاه جراح لثه(پریودونتیست) زیاد آشنایی ندارند و برخلاف بسیاری موارد که بیمار را ناچار به مراجعه به مطب دندانپزشک می کند، بیماری های لثه ای عمدتا دردناک نیست بنابر این بیمار زمانی به جراح لثه مراجعه می کند که فرصت طلایی درمان از دست رفته یا دندان دچار لقی شدید شده است.

مسلمی تصریح کرد: نکته مهم در کار تخصصی و آموزشی، تاکید به همکاران دندانپزشک برای معاینات و تشخیص بیماری  لثه در مراحل اولیه است.

وی  با بیان اینکه مشکلات لثه ای جزء بیماری های خاموش محسوب می شود، افزود: به مردم توصیه می شود  در ضمن حفظ بهداشت دهان و دندان، استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان را فراموش نکنند، دقت کنید که دهانشویه نیز هیچگاه نمی تواند جایگزین مسواک باشد.

در بیست و یکمین همایش بین المللی ‌انجمن علمی پریودونتولوژی ایران با حضور پرشور دندانپزشکان کشور، عناوین پانل ها بگونه ای انتخاب شده که مبتنی بر مشکلات موجود در حیطه پریودونتولوژی و ایمپلنتهای دندانی باشند.  

حضور پروفسور ترپ “Turp”  رییس بخش T.M.G دانشگاه زوریخ، پروفسور طالبی استاد پریودونتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همراهی آنلاین پروفسور “زوچلی” استاد برجسته دنیا از ایتالیا و پروفسور “اسکولیان” رییس دپارتمان پریو اروپا، همچنین استادان و سخنرانان از دانشگاه های کشور در روزهای همایش  بر غنای علمی آن خواهد افزود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا