بین الملل

تأکید وزیر خارجه فنلاند بر گسترش مناسبات این کشور با ایران

تأکید وزیر خارجه فنلاند بر گسترش مناسبات این کشور با ایران

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «پکا هاویستو» وزیر امور خارجه فنلاند امشب (یکشنبه) هشتم خردادماه در خصوص آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله بحران اوکراین به صورت تلفنی به گفت و گو وتبادل نظر پرداختند.

امیرعبداللهیان با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه فنلاند به تهران و توافقات به عمل آمده، اعلام آمادگی کرد که مسیر توسعه همکاری ها بین ایران و فنلاند بیش از پیش گسترش یابد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان با انتقاد از بی تصمیمی آمریکا و با اشاره به جدی بودن جمهوری اسلامی ایران، بر اراده تهران در رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به حمایت از تداوم آتش بس در یمن، بر لزوم لغو محاصره کامل انسانی این کشور و حل و فصل بحران یمن در چارچوب گفت و گوهای یمنی – یمنی تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص جنگ اوکراین اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مخالف جنگ است و هر دو طرف درگیری در اوکراین و روسیه را به گفت و گو و پایان دادن به جنگ دعوت می کند و راه حل را در دیپلماسی و گفت و گو می داند.

وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این‌ گفتگو با گرامیداشت نودمین سالگرد برقراری مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور، مناسبات ایران و فنلاند را مهم خواند.

وی نسبت به حصول توافق مطلوب در مذاکرات وین ابراز امیدواری کرد و همچنین بر توسعه و گسترش همکاری ها بین ایران و فنلاند تاکید کرد.

پکا هاویستو در خصوص بحران اوکراین نیز ابراز امیدواری کرد که گفت و گوهای روسی- اوکراینی با کمک کشورهای مختلف و از جمله ایران به حل و فصل مسالمت آمیز این بحران کمک کند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا