آذربایجان شرقی

تبریز، مهد زایش تمدن ایرانی با محوریت هویت شیعی است

تبریز، مهد زایش تمدن ایرانی با محوریت هویت شیعی است

به گزارش یولن از تبریز، محمدمهدی اسماعیلی در آیین بزرگداشت روز ملی شعر و ادب و سالروز درگذشت استاد شهریار در تالار پتروشیمی تبریز تصریح کرد: تبریز در طول تاریخ به ویژه تاریخ معاصر ایران زمین نقش مهمی در همه داشته های فرهنگی و تمدنی این سرزمین دارد.

وی با بیان اینکه تبریز و آذربایجان در همه تحولات نوین ایران پیشگام بوده اند تصریح کرد: منظور از تبریز فقط محدود به یک جغرافیا و میراث گرانقدر تاریخی نیست بلکه این خطه به واسطه مردمان پرفضیلت و اصحاب فرهنگ و هنر در تاریخ این سرزمین می درخشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقبره الشعرای تبریز را گواه پیشینه ی پرافتخار فرهنگ و هنر در این خطه از ایران دانست و گفت: این مجموعه بی نظیر که آرامگاه ۴۰۰ شاعر و ادیب فرهیخته را در یک مجموعه در خود جای داده، عظمت فرهنگی و هنری تبری را به رخ جهان می کشد.

اسماعیلی در ادامه آذربایجان و تبریز را بنیانگذار تاسیس ایران نوین خواند و افزود: تاریخ ۵۰۰ ساله تاسیس ایران نوین با هویت ملی و اسلامی با محوریت مکتب اهل بیت مرهون مردمان این خطه است.

تبریز، مهد زایش تمدن ایرانی با محوریت هویت شیعی است

وی استعمار ستیزی و استبداد ستیزی را مهمترین ویژگی آذربایجان دانست و اظهار داشت: از جنگ های ایران و روس تا مشروطه و انقلاب اسلامی تا جنگ تحمیلی، مردمان آذربایجان علم استقلال و آزادی ایران را بر دوش گرفته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز ملی شعر و ادب فارسی را نشان از وحدت و انسجام ملی ایران دانست و افزود: در عصری که احزاب چپ در مناطق شمالی ایران جولان می دادند، شهریار و آذربایجان پرچم دار هویت دینی و شعر آیینی شد و ارادت خود را به ایران و مکتب تشیع در اشعار ترکی و فارسی خود اثبات کرد.

گفتنی است همزمان با روز ملی شعر و ادب فارسی و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از هفت فعال فرهنگی آذربایجان شرقی شامل آقایان حسن تقی زاده کرمانی، مختار صدرمحمدی، جواد شریف نژاد، جلال محمدی، امیرعلی آذرطلعت، شهرام آبرومند و اصغر عباسپور، هفت فعال فرهنگی استان تجلیل شد.

مجله خبری یولن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا