بین الملل

تدارک پارلمان عراق برای اخراج نظامیان ترکیه

تدارک پارلمان عراق برای اخراج نظامیان ترکیه

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، نمایندگان پارلمان عراق در تدارک اقدام برای اخراج نیروهای نظامی ترکیه حاضر در شمال عراق هستند که به بهانه مبارزه با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، در این منطقه، مدتهاست در حال نقض حریم هوایی و زمینی این کشور است. این نقض‌های حاکمیتی در سایه محکومیت‌ها و اعتراض‌های مستمر دولت مرکزی عراق و مقامات این کشور، همچنان ادامه دارد.

آنکارا از آوریل گذشته، عملیات زمینی و هوایی جدیدی را به بهانه مقابله به پ.ک.ک در شمال عراق با استفاده از نیروهای ویژه و پهپادهای جنگی خود آغاز کرده است. این عملیات که تحت عنوان «قفل پنجه» آغاز شده، پس از دو عملیات دیگر به نام‌های «پنجه ببر» و «پنجه عقاب» صورت می‌گیرد که ارتش ترکیه در سال ۲۰۲۰ در شمال عراق انجام داد.

ترکیه این حملات را اغلب در منطقه سنجار و مناطق کوهستانی منطقه کردستان عراق انجام می‌دهد و وزارت دفاع ترکیه، پیش از آغاز عملیات جدید در آوریل گذشته، مدعی شد که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌دهد، پ.ک.ک قصد انجام عملیاتی گسترده علیه ترکیه را دارد.

تدارک پارلمان عراق برای اخراج نظامیان ترکیه

«مهدی تقی» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق، در یک گفت‌وگوی مطبوعاتی از وجود یک تحرک پارلمانی برای اخراج نیروهای ترکیه از داخل اراضی عراق خبر داد.

وی تصریح کرد: «حرکتی از سوی نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی وجود دارد که هدف آن بیرون راندن نیروهای ترکیه از داخل خاک عراق در شمال این کشور است. جلسات دولتی ـ پارلمانی برای بحث و بررسی راه های اخراج این نیروها که در حال حاضر نیروهای اشغالگر محسوب می شوند، برگزار خواهد شد».

این نماینده عراقی افزود: «سکوت در قبال حضور ترکیه در داخل اراضی عراق، این نیروها را به سوی افزایش و گسترش ورود خود به عمق خاک عراق سوق می‌دهد و این موضوع نقض حاکمیت عراق است و امنیت ملی آن را تهدید می کند و لذا نمی‌توان در قبال آن، سکوت کرد».

برگزاری نشست امنیتی

از سوی دیگر، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق از از درخواست از دولت برای برگزاری نشستی امنیتی به منظور برررسی تجاوزهای ترکیه خبر داد.

«احمد الموسوی» از اعضای این کمیسیون طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «این کمیسیون یک درخواست فوری به فرمانده کل نیروهای مسلح به منظور برگزاری نشست امنیتی برای بررسی موضوع تجاوزهای ترکیه ارائه کرده است. زیرا ارتش ترکیه بدون هیچ مانع و بازدارنده‌ای وارد عمق خاک عراق شده است».

وی افزود: این کمیسیون نشست‌هایی فوری و متعددی طی روزهای گذشته به منظور توقف نفوذ نیروهای ترکیه در عمق اراضی عراقی را برگزار کرده است.

به گفته الموسوی، «حضور ترکیه مردود است و برای یافتن فرمول مشترک برای مقابله با اشغالگری ترکیه، نشستی فوری با نخست وزیر، وزیر دفاع و سران امنیتی برگزار خواهد شد. ارتش ترکیه بیش از ۵۰ کیلومتر به عمق عراق نفوذ کرد و به بهانه‌های مختلف چندین پایگاه نظامی ایجاد کرد که این یک اشغال، نقض آشکار و صریح حاکمیت عراق است».

نقض حاکمیت عراق

در مقابل، «ثامر الذبیان» عضو فراکسیون پارلمانی «الصادقون»، تصریح کرد: «دولت پیشبرد امور به ریاست “مصطفی الکاظمی”، نمی‌تواند به تجاوزهای مکرر ترکیه در داخل اراضی عراقی، پاسخ دهد. وجود ترکیه، به منزله نقض حاکمیت کشور است که محکوم و مردود است زیرا مخالف ارکان و قوانین بین‌الملل و اصول حسن همجواری است».

وی در گفت‌وگو با وبگاه «العهد نیوز» افزود: «جاه‌طلبی‌های ترکیه در عراق دیرینه است و آنکارا تلاش می‌کند تا از شرایط کنونی کشور عراق به نفع خود و جاه‌طلبی‌های دیرینه خود در اشغال بخش بزرگی از اراضی کشورمان استفاده کند».

این نماینده عراقی تصریح کرد: ترکیه مجموعه تجاوزهایی را مرتکب شده است و می‌توان با استفاده از راه‌های قانونی و دیپلماتیک که مهمترین‌ آن، قطع روابط با ترکیه برای اعمال فشار بر آن و عقب‌راندن نیروهای آن از اراضی عراقی است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا