بین الملل

تراس: انگلیس در شرایط اقتصادی بسیار بسیار دشواری قرار دارد

تراس: انگلیس در شرایط اقتصادی بسیار بسیار دشواری قرار دارد

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، «لیز تراس» وزیر امور خارجه انگلیس روز چهارشنبه گفت، کشورش در وضعیت اقتصادی «بسیار بسیار دشواری» قرار گرفته است.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، تراس گفت: «ما در شرایط اقتصادی بسیار بسیار دشواری قرار گرفته‌ایم. ما با تلاطم‌های جهانی خیلی جدی مواجه هستیم».

وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به تورم بی‌سابقه از دهه ۱۹۸۰ در این کشور، گفت: «همان‌طور که گفتید، تورم به شدت بالا است».

همزمان با شدت گرفتن عواقب اقتصادی جنگ اوکراین و روسیه بر حوزه‌های مختلف در جهان از جمله قیمت سوخت و امنیت غذایی، پیش‌بینی می‌شود صدها هزار خانواده انگلیسی سال آینده میلادی را با فقر شدید سپری کنند.

پایگاه خبری «بلومبرگ» بامداد یکشنبه پیش‌بینی کرد، تعداد انگلیسی‌هایی که در فقر شدید زندگی می‌کنند ممکن است در سال ۲۰۲۳ به یک میلیون نفر برسد. (جزئیات بیشتر)

از سوی دیگر بر اساس تحقیقات انجام شده توسط «بنیاد خوراک» انگلیس، در حال حاضر بیش از دو میلیون شهروند انگلیسی قادر نیستند وعده‌های غذایی روزانه خود را تأمین کنند. (جزئیات بیشتر)

به گزارش وبگاه شبکه «سی‌اِن‌اِن»، اکنون رستوران‌های فراهم کننده یکی از محبوب‌ترین غذاهای انگلیسی به خاطر عواقب بحران اوکراین در آستانه بسته شدن قرار گرفته‌اند.

این شبکه در گزارش خود آورده است، از میان حدود ده هزار رستوران فراهم کننده غذای «چیپس و ماهی»، یک سوم از آن‌ها بابت کمبود و افزایش قیمت روغن و ماهی، در خطر بسته شدن قرار دارند.

لیز تراس در مصاحبه امروز (چهارشنبه) با شبکه «اسکای نیوز» همچنین با اشاره به بازداشت اخیر یک نماینده پارلمان انگلیس به اتهام آزار جنسی گفت: «بابت گزارش‌هایی که شنیده‌ام بسیار بسیار نگران هستم. مشخصاً این مسئله به عهده پلیس است».

تراس در ادامه این مصاحبه گفت: «اتهامات تکان‌ دهنده‌ای که علیه یکی از نمایندگان پارلمان مطرح شده‌اند، نگران کننده هستند».

پیش از این نیز یک نماینده پارلمان انگلیس بابت آزار جنسی یک پسر پانزده ساله محکومیت دریافت کرده و ناچار به استعفا شده بود.

روزنامه انگلیسی «ساندی تایمز» در گزارشی در این زمینه نوشته است، ۵۶ عضو پارلمان انگلیس با اتهاماتی از استفاده از الفاظ نامناسب جنسی تا «تخلفات جدی‌تر» مواجه هستند.

وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه با اسکای نیوز، درباره وضعیت اجرای برنامه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) و یکی از بندهای آن موسوم به پروتکل ایرلند شمالی ابراز نگرانی کرد.

تراس گفت: «وضعیت در ایرلند شمالی موجب نگرانی شدید است. توافق “جمعه خوب” بلفاست گام بزرگی برای تغییر مسیر ایرلند شمالی در جهتی مثبت بود. اکنون ما شاهد هستیم که این توافق به‌خاطر اینکه پروتکل ایرلند شمالی قابل اجرا نیست، به خطر افتاده است».

پس از اجرای برگزیت، ایرلند شمالی جزئی از بازار واحد اروپا باقی مانده است و استانداردها و قوانین اروپایی در مورد کالاهایی که به این بخش از بریتانیا وارد می‌شوند، اعمال می‌گردند. با این حال لندن معتقد است، نقش دیوان دادگستری اروپا در تنظیم مقررات ایرلند شمالی و عدم توانایی انگلیس در تعیین مقررات مشابه را نمی‌پذیرد.

منازعات بر سر پروتکل ایرلند شمالی یکی از عواملی بود که موجب شد هفته گذشته «شین فین» حزب ناسیونالیست و جمهوری‌خواه ایرلند شمالی که از مخالفان برگزیت و موافقان استقلال از انگلیس است، در انتخابات تاریخ ساز شده و بتواند در تاریخ ۱۰۱ ساله خود، بیشترین کرسی‌ها را در مجلس ایرلند شمالی به دست آورد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا