بین الملل

تمرین تاکتیکی یگان‌های اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ روسیه

تمرین تاکتیکی یگان‌های اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ روسیه

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، یگان‌های موشکی زمین به هوای «اس-۳۰۰» و«اس-۴۰۰» روسیه رزمایشی را روز سه شنبه در سه منطقه روسیه همزمان با تشدید تنش ناتو آمریکا با این کشور بابت اوکراین آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری «تاس» یگان پدافندی روسیه اعلام کرد که این یگان‌های پدافندی در جمهوری «خاکاسیا» در شرق سیبری، منطقه «نووسیبیرسک» در غرب سیبری و منطقه «ساراتوف» در جنوب روسیه آغاز شد و پرسنل یگان‌های پدافند هوایی مستقر در مناطق یاد شده حملات دشمن فرضی را با شلیک موشک دفع کردند.

در جریان  این تمرینات تاکتیکی، یگان‌های سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس-۴۰۰ و اس-۳۰۰ قابلیت همکاری مشترک را در یک شبکه پدافند هوایی واحد وظیفه رزمی برای دفع حملات هوایی دشمن علیه تاسیسات حیاتی نظامی، صنعتی و اداری را تمرین کردند.

روسیه در آستانه تنش‌ها نیروی هوایی خود را تقویت کرده است

سامانه زمین به هوای اس-۴۰۰  یک بهبود از خانواده پدافند  هوایی اس-۳۰۰ به‌شمار می‌رود. این سامانه زمین به هوا قابلیت‌های سامانه‌های دیگر از سری اس-۳۰۰ را به چالش می‌کشد و طبق گفته روس‌ها برد آن دستکم دو بار بیشتر از برد سامانه آمریکایی «پاتریوت»  است.

رسانه‌های روسی اخیرا گزارش دادند که وزارت دفاع روسیه در راستای تقویت نیروی هوایی روسیه، چند فروند جنگنده نسل پنجم «سوخو-۵۷» به این واحد نظامی ارسال کرده است.

به گفته رسانه‌های روسی، در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱، نیروی هوایی روسیه ۲ فروند جنگنده نسل پنجم «سوخو-۵۷» دریافت کرد. این دو جنگنده سومین و چهارمین سوخو-۵۷ با شماره سریال هستند. اولین مورد در سال ۲۰۱۹ قبل از تحویل به ارتش سقوط کرد. دومین مورد نیز در دسامبر ۲۰۲۰ تحویل داده شد.

این تحویل جدید به این معنی است که ناوگان سوخو-۵۷ روسیه بدون احتساب نمونه‌های اولیه اکنون از سه فروند از این نوع جنگنده  تشکیل شده است.

این هواپیما برای برتری هوایی و عملیات هجومی ساخته شده و می‌تواند انواع اهداف هوایی، زمینی و دریایی را مورد حمله قرار دهد. این  جنگنده تک سرنشین و دو موتوره اولین هواپیمای روسی است که دارای فناوری رادارگریز است، سوخو-۵۷ سرعت مافوق صوت دارد. گفته می‌شود در مجموع ۷۶  فروند جنگنده سوخو-۵۷ تا سال ۲۰۲۸ به ارتش روسیه تحویل داده می‌شود که ۲۲ فروند از این هواپیماها تا سال ۲۰۲۴ وارد خدمت می‌شوند.

وزیر دفاع روسیه چندی قبل گفت که پروازهای هواپیماهای جاسوسی و تاکتیکی ناتو نزدیک مرزهای این کشور نسبت به سال گذشته تقریباً یک سوم افزایش یافته است.

 نرال «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه  گفت: «پروازهای هواپیماهای شناسایی و تاکتیکی نیروی هوایی ناتو در مناطق هم مرز با فدراسیون روسیه ۳۰ درصد افزایش یافته است.»

وزیر دفاع روسیه افزود که شدت تمرینات عملیاتی و رزمی ناتو همچنان بالاست. وی اظهار داشت: «سالانه بیش از ۳۰ رزمایش بر اساس سناریوی رویارویی مسلحانه با روسیه  نزدیک مرزهای غربی برگزار می‌شود و کشورهای خارج از ائتلاف ناتو مانند گرجستان، اوکراین، سوئد و فنلاند در این رزمایش‌ها بیش از پیش شرکت می‌کنند.»

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا