بین الملل

توصیه امیرعبداللهیان به همتای آلمانی:‌ طرف‌های مقابل مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشانند

توصیه امیرعبداللهیان به همتای آلمانی:‌ طرف‌های مقابل مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشانند

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مونیخ حضور دارد، شب گذشته (جمعه) ۲۹ بهمن ماه در حاشیه پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ با «آنالنا بائربوک» وزیر خارجه آلمان دیدار و درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی به بحث و تبادل نظر پرداخت.

وزیر امور خارجه کشورمان با توجه به این‌که اولین ملاقات دو طرف بعد از انتصاب خانم بائربوک به سمت وزیر امور خارجه دولت جدید آلمان بود، ضمن تبریک برای وی و دولت جدید آلمان آرزوی توفیق کرد.

گفتنی است حسین امیرعبداللهیان ۲۲ آذر ماه سال جاری در پیامی به خانم «آنالنا بائربوک» انتصاب وی به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری فدرال آلمان را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده بود که روابط روابط دو ملت و دو دولت ایران و آلمان در دوره جدید بیش از پیش گسترش یابد‌. (اینجا بخوانید)

* آمادگی ایران برای برگزاری کمیسیون مشترک در اولین فرصت

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این ملاقات با اشاره پیشینه روابط و همکاری‌هایی که دو کشور و در برخی حوزه‌های مورد علاقه دوجانبه داشته‌اند، بر آمادگی ایران برای برگزاری کمیسیون مشترک در اولین فرصت مورد توافق اشاره و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط فیمابین در بخش‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی علمی و همکاری‌های فنی و بخش‌های خصوصی تأکید کرد.

* طرف‌های اروپایی و برجامی خطوط قرمز ایران را با دقت در نظر داشته باشند

امیرعبداللهیان همچنین در این دیدار در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها در وین با همتای آلمانی خود نیز بحث و تبادل نظر کرد و با تأکید بر این‌که ایران از روز اول عزم جدی برای یک توافق خوب را داشته، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد طرف‌های اروپایی و برجامی خطوط قرمز ایران را با دقت در نظر داشته و تلاش کنند پس از سال‌ها بی‌عملی، نقش موثری در تامین حقوق مشروع ایران به عنوان طرف متضرر از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا داشته باشند.

امیرعبداللهیان با رد برخی اظهارات در خصوص تعیین ضرب الأجل‌های ساختگی، تأکید کرد: تهران کیفیت توافق را در کنار عنصر زمان می‌بیند و اگر همین‌ امروز به خواسته‌های مشروع ایران توجه شود می‌توان در وین به توافق دست یافت.

*  طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکرده و مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشاند

وی تصریح کرد: ضروری است در این گام‌های آخر طرف مقابل اشتباه محاسباتی نکرده و مذاکرات را به فضای رسانه‌ای نکشاند.

به گزارش فارس، دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از تنفسی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون در سطوح و فرمت‌های مختلف در حال برگزاری است. در ساعات پایانی چهارشنبه شب ۲۷ بهمن ماه نیز «علی باقری» مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در وین در توئیتی نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم، اما تا وقتی درباره همه‌ چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است. واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه چهار سال گذشته لازمه تحقق این هدف است. زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرارسیده است. (جزییات بیشتر)

* گفت‌وگوها در نقطه حساسی قرار دارد

خانم «آنالنا بائربوک» نیز با تشکر از اظهارات وزیر امور خارجه و استقبال از گسترش همه جانبه روابط، بر عزم برلین در این خصوص تأکید کرد. 

به گزارش فارس، وزیر امور خارجه آلمان نیز ضمن مرور پیشرفت‌ها در وین اظهار داشت: گفت‌وگوها در نقطه حساسی قرار دارد و لازم است همه طرف‌ها حداکثر تلاش خود را کنند تا بتوان در کوتاه‌ترین زمان از این مرحله عبور کرد و فصل جدیدی را گشود.

وی با تأکید بر رعایت حقوق ایران خواستار تشدید فعالیت‌ها برای رسیدن به یک توافق خوب در وین شد.

در این‌ ملاقات برخی موضوعات‌ مورد علاقه و اهتمام فیمابین از جمله مسائل منطقه‌ای و نیز موضوعات کنسولی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان همچنین در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با رئیس جمهور اسلوونی، دبیرکل سازمان ملل و وزرای خارجه بوسنی، قطر، هند، هلند و بلژیک نیز دیدار و گفت‌وگو کرده بود.پنجاه و هشتمین کنفرانس امنیتی مونیخ از دیروز جمعه به مدت سه روز در شهر مونیخ در حال برگزاری است. حسین امیرعبداللهیان بدین منظور دیروز (جمعه) وارد مونیخ شد.

انتهای پیام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا