بین الملل

توضیحات طالبان درباره انتقال تجهیزات نظامی افغانستان از ایران

توضیحات طالبان درباره انتقال تجهیزات نظامی افغانستان از ایران

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان یولن، سخنگوی وزارت خارجه دولت موقت طالبان به تحویل تجهیزات نظامی دولت گذشته از سوی ایران به این گروه واکنش نشان داد.

«عبدالقهار بلخی»، سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توئیتی نوشت: «در نتیجه تماس‌های مستمر مقامات امارات اسلامی با جمهوری اسلامی ایران، تجهیزات نظامی شامل تعداد زیادی سلاح سبک و سنگین، از جمله چندین هاموی، رنجر، خودروی اطفای حریق و ده‌ها وسائط نقلیه دیگر که در زمان سقوط رژیم گذشته به ایران انتقال داده شده بود، به دولت افغانستان بازگردانده شد.»

سخنگوی وزارت خارجه طالبان افزود: این اقدام مثبت جمهوری اسلامی ایران موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور خواهد شد.

این در حالی است که ایران ده‌ها خودروی نظامی و تجهیزات جنگی و دیگر جنگ افزارها که هنگام سقوط هرات از سوی نظامیان پیشین به این کشور انتقال داده شده بود، به نیروهای مرزی طالبان در مرز اسلام قلعه هرات تحویل داد.

مولوی عمار مهاجر رییس نمایندگی وزارت خارجه دولت موقت طالبان در هرات در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان یولن، ضمن تایید این خبر گفت که این تجهیزات سه‌شنبه‌شب، ۱۷ خرداد، با هماهنگی طالبان و ایران از این کشور خارج شده و در اختیار طالبان قرار گرفته است.

به دنبال تسلط طالبان بر افغانستان، بسیاری از نظامیان پیشین به همراه تجهیزات خود به کشورهای همسایه از جمله ایران، ازبکستان و تاجیکستان فرار کرده بودند. 

این در حالی است که با وجود درخواست‌های مکرر طالبان، ازبکستان اعلام کرده بود که ده‌ها هواپیمای ارتش حکومت پیشین افغانستان را که پس از سقوط کابل به آن کشور انتقال داده شده، به حکومت طالبان تحویل نمی‌دهد.

به دنبال امتناع تاشکند از بازگرداندن تجهیزات نظامی افغانستان به این کشور، ملا محمد یعقوب، وزیر دفاع طالبان هشدار داد که هیچ کشوری حق ندارد هواپیماهای افغانستان را نزد خود نگهدارد یا از آن استفاده کند و در صورت عدم واگذاری این هواپیما اقدام متقابل در این زمینه انجام خواهد شد. 

پنتاگون گزارش داده است که ۷ میلیارد دلار تجهیزات نظامی این کشور پس از سقوط دولت گذشته در افغانستان باقی مانده است.

انتهای پیام/ ر


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا