خراسان رضوی

توله پلنگ پارک ملی تندوره «باورد» نام گرفت

توله پلنگ پارک ملی تندوره «باورد» نام گرفت

به گزارش یولن از مشهد به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی، مهدی اله‌پور اظهار کرد:  استمرار نسل پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره و تشکیل خانواده این گربه سان ارزشمند که نوید آینده‌ای خوب برای زیستگاه گونه ارزشمند پلنگ ایرانی را خواهد داد، به‌صورت مستمر مورد رصد محیط‌بانان پارک ملی تندوره درگز قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی با اشاره به زادآوری یک قلاده پلنگ در محلی که چندی پیش تغییر رفتاری این‌گونه‌ی ارزشمند ثبت‌شده بود، افزود: این ثبت ارزشمند گواهی بر امنیت و بکر بودن زیستگاه و حاصل تلاش محیط‌بانان است، و در رصد مستمر منطقه و تصاویر جدید ثبت‌شده حکایت از سلامت توله متولدشده و بازیگوشی آن دارد که در کنار پلنگ مادر در حال فراگیری روش‌های بقا در طبیعت است.

وی اذعان کرد: با همکاری همیاران و همکاران حفاظت محیط‌زیست شهرستان درگز، نام‌گذاری این توله پلنگ مطرح و پس از بررسی نام باورد ( Bavard ) بر روی این توله گذاشته شد.

اله‌پور اذعان کرد: «باورد» یکی از نام‌های کهن ایرانی در شمال خراسان و شهرستان درگز کنونی است که منطقه وسیعی از ایران قدیم را در برمی‌گرفته است.

وی هدف از نام‌گذاری این توله را اهمیت دادن به فرهنگ‌سازی در راستای حمایت از گونه‌های ارزشمند جانوری ایران عزیز دانست و تأکید کرد:  امید داریم با حفاظت درست و اصولی در این منطقه شاهد استمرار نسل این‌گونه ارزشمند باشیم .

انتهای پیام/ ۷۰۰۴۲


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا