بین الملل

توهین صهیونیست‌ها به پیامبر اسلام در راهپیمایی پرچم

توهین صهیونیست‌ها به پیامبر اسلام در راهپیمایی پرچم

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، شبکه خبری الجزیره گزارش داد که شهرک‌نشینان صهیونیست درراهپیمایی روز یکشنبه در بخش قدیمی شهر قدس، به ساحت پیامبر اسلام توهین کردند.

نشریه تایمز اسرائیل نیز گزارش داد که تعدادی از جوانان اسرائیلی که در راهپیمایی پرچم حضور پیدا کرده بودند در نزدیکی باب الدمشق بخش قدیمی شهر قدس، شعار «مرگ بر اعراب» سر دادند.

مسجدالاقصی از ساعات اولیه بامداد امروز (یکشنبه) همزمان با یورش صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی شاهد تنش بود.

از دیروز صدها فلسطینی در داخل مسجدالاقصی معتکف شده‌اند تا آماده مقابله با یورش شهرک‌نشینان باشند. از سوی دیگر صحن‌های مسجدالاقصی شاهد استقرار گسترده نظامیان رژیم اشغالگر برای حمایت از شهرک‌‌نشینان است.

نظامیان رژیم صبح امروز درهای مصلای «القبلی» را با زنجیر بستند و معتکفان فلسطینی در داخل آن را محاصره کردند.

«راهپیمایی پرچم» یا «رقص پرچم» در تقویم عبری برابر است با سالروز اشغال قدس شرقی به دست رژیم صهیونیستی. این رژیم در هفتم ژوئیه ۱۹۶۷ قدس شرقی را اشغال کرد و آن روز را «روز اورشلیم» (روز قدس) نامیده اما بر اساس تقویم عبری، این روز امسال برابر است با امروز(یکشنبه/ ۲۹ می).

راهپیمایی مذکور از قدس غربی آغاز می‌شود اما موضوعی که سال‌هاست بر سر آن اختلاف وجود دارد مسیر عبور این راهپیمایی در بخش قدیمی قدس تا رسیدن به «دیوار ندبه» است.

پلیس رژیم صهیونیستی برای راهپیمایی امروز دو مسیر مشخص کرده و شهرک‌نشینان صهیونیست را برای انتخاب هر کدام از این دو مسیر مختار گذاشته است. مسیر اول که کوتاه‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و پس از عبور از «باب الخلیل» -یکی از دروازه‌های تاریخی بخش قدیمی قدس- و سپس عبور از مقابل «الحی الارمنی» به دیوار ندبه یا براق می‌رسد. مسیر دوم که طولانی‌‌تر است از قدس غربی آغاز می‌شود و با عبور از «باب العامود» و «طریق الواد» به دیوار ندبه ختم می‌شود.

مسیر دوم بویژه برای فلسطینی‌ها مشکل‌ساز است زیرا این راهپیمایی را به دلیل عبور از باب العامود و طریق الواد در بخش قدیمی قدس، تحریک‌آمیز می‌دانند. این راهپیمایی اغلب شاهد درگیری میان فلسطینی‌ها و شهرک‌نشینان و پلیس رژیم صهیونیستی از سوی دیگر است.

انتهای پیام/.

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا