علمی و فناوری

جنگنده KAAN ترکیه به پیشرفته‌ترین رادار جهان مجهز می‌شود

جنگنده KAAN ترکیه به پیشرفته‌ترین رادار جهان مجهز می‌شود

به گزارش خبرگزاری یولن، رادار AESA (آرایه اسکن الکترونیکی فعال) Aselsan Murad-۶۰۰A دوره طراحی اولیه خود را با موفقیت به پایان رساند و اکنون وارد مرحله طراحی حیاتی شده است.

رادار Aselsan Murad-۶۰۰A AESA یک سیستم راداری پیشرفته است که توسط Aselsan ساخته‌شده است. Murad-۶۰۰A یکی از محصولات شاخص این شرکت درزمینه رادارهای آرایه اسکن الکترونیکی فعال [AESA] است.

ترکیه می‌گوید رادار جنگنده KAAN جهشی در صنعت تجهیزات نظامی ترکیه است!

فناوری رادار AESA نشان‌دهنده جهش قابل‌توجهی نسبت به سیستم‌های راداری سنتی است. برخلاف رادارهای معمولی که از یک آنتن برای ارسال و دریافت سیگنال استفاده می‌کنند، رادارهای AESA از مجموعه‌ای از ماژول‌های ارسال/دریافت حالت جامد کوچک استفاده می‌کنند. این ماژول‌ها را می‌توان به‌صورت جداگانه کنترل کرد و به رادار اجازه می‌دهد پرتوی خود را به‌صورت الکترونیکی بدون حرکت فیزیکی آنتن هدایت کند.

رادار AMurad-۶۰۰A AESA مزایای متعددی نسبت به سیستم‌های رادار سنتی دارد. قابلیت هدایت پرتو الکترونیکی آن امکان دستیابی و ردیابی سریع‌تر هدف، وضوح بهبودیافته و مقاومت بیشتر در برابر اقدامات متقابل الکترونیکی را فراهم می‌کند.

ترکیه می‌گوید رادار جنگنده KAAN جهشی در صنعت تجهیزات نظامی ترکیه است!

یکی از ویژگی‌های کلیدی Murad-۶۰۰A توانایی آن در انجام چندین عملکرد به‌طور هم‌زمان است. می‌تواند به‌طور هم‌زمان نظارت هوایی انجام دهد، چندین هدف را ردیابی کند و درگیر جنگ الکترونیکی شود.

سیستم رادار نیز با در نظر گرفتن مقیاس‌پذیری و ماژولار بودن طراحی ‌شده است. این بدان معناست که می‌توان آن را در طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌ها، از جت‌های جنگنده و وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین [پهپاد] گرفته تا شناورهای دریایی و سامانه‌های پدافند هوایی زمینی ادغام کرد.

ازنظر مشخصات فنی، Murad-۶۰۰A دارای عملکرد فرکانس بالا است که به برد تشخیص و دقت برتر آن کمک می‌کند. همچنین دارای الگوریتم‌های پردازش سیگنال پیشرفته است که توانایی آن را برای شناسایی و ردیابی اهداف [رادارگریز] با قابلیت مشاهده کم، که به‌طور فزاینده‌ای در جنگ‌های مدرن رایجند، افزایش می‌دهد.

توسعه رادار Aselsan Murad-۶۰۰A AESA منعکس‌کننده روند گسترده‌تری در فناوری نظامی به سمت سیستم‌های راداری پیچیده‌تر و همه‌کاره‌تر است. همان‌طور که تهدیدها متنوع‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند، توانایی شناسایی سریع و دقیق، ردیابی و پاسخ به آن‌ها بسیار مهم است. Murad-۶۰۰A یک گام مهم روبه‌جلو در دستیابی به این قابلیت‌ها است.

منبع: bulgarianmilitary

۲۲۷۲۲۷

مجله خبری یولن

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا