یزد

دارابی: بودجه کافی برای حراست از میراث فرهنگی نداریم/ فرونشست بافتهای کشور دغدغه ای جدی است

دارابی: بودجه کافی برای حراست از میراث فرهنگی نداریم/ فرونشست بافتهای کشور دغدغه ای جدی است

به گزارش یولن در یزد، علی دارابی در جریان سفر خود به استان یزد با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به نقش اصحاب رسانه در توسعه اهداف میراث فرهنگی، اظهار کرد: کنشگری و پرسشگری از جمله مهمترین وظایف میراث فرهنگی است.

وی افزود: ما اگر بخواهیم یک نهضت بزرگ در حوزه حفظ میراث فرهنگی داشته باشیم حتما به کمک و همراهی مستمر اصحاب رسانه نیاز داریم و باید از این ظرفیت به نفع احسن استفاده شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی در خصوص خسارات وارد شده به بافت تاریخی یزد، گفت: ۱۲۰۰ میلیارد خسارت ناشی از روز دوم سیل به بافت تاریخی یزد بوده است.

دارابی با بیان این‌که بودجه‌های موجود به هیچ عنوان جوابگوی میراث فرهنگی و حراست از ظرفیت‌های میراثی نیست، تصریح کرد: انجمن خیرین میراث فرهنگی را ثبت کردیم و بنا داریم کمک‌های داخلی و خارجی را جمع‌آوری به نفع بناهای تاریخی کشور هزینه کنیم.

وی در ادامه تمرکز بیشتر بر مسئولیت‌های اجتماعی دستگاه‌های مختلف را از دیگر راهکارهای تأمین اعتبارات لازم برای میراث فرهنگی دانست و بیان کرد: برای حفاظت از میراث فرهنگی کشور هیچ راهی جز مشارکت مردم نداریم و باید بیش از پیش در این حوزه فعالیت شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که مرمت و نگهداری از بادگیرهای بافت تاریخی یزد را از جمله اولویت‌های میراث فرهنگی عنوان کرد و گفت: برای سال ۱۴۰۲ بودجه مشخص و لازمی پیشنهاد شده که امیدواریم محقق شود.

دارابی در خصوص فرونشست بافت تاریخی بافت‌های تاریخی کشور نیز تصریح کرد: این پدیده موضوعی نگران کننده است و در حال بررسی و چاره‌اندیشی جدی در این خصوص هستیم.

وی با بیان این‌که برای ۱۰ سال آینده اولویت‌های ثبت میراث مملوس و نامملوس را بر اساس مترمعیاری که یونسکو ثبت می‌کند در دستور کار قرار داریم، خاطرنشان کرد: ما برای بافت تاریخی یزد ردیف بودجه تعریف کردیم و ما داریم تلاش می‌کنیم بودجه وزارت میراث را در استانها با اولویت لازم ملی شود و برای تحقق این مهم در حال رایزنی هستیم.

پایان پیام/الف


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا