سلامت

داروهای تولید داخل پاسخگوی کمتر از یک درصد بازار نیست

داروهای تولید داخل پاسخگوی کمتر از یک درصد بازار نیست

سید حیدر محمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت یولن افزود: در شورای امنیت ملی مصوب شد تا زمانی که کمبودهای دارویی برطرف نشده، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است از طریق واردات نیاز مردم به دارو را تامین کند تا زمانی که موجودی دارو پایدار شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک و نیم درصد بازار دارویی کشور وارداتی است، اظهار داشت: واردات دارو در کنار تولید داخل به منظور تامین نیاز بازار انجام می‌شود و به‌ محض اینکه تولید داخل کفاف نیاز را بدهد، واردات متوقف می‌شود.

محمدی تصریح کرد: برای رفع کمبودها به واردات روی آوردیم و در مرحله اول حدود یک میلیون آنتی بیوتیک خوراکی و در اواخر هفته نیز ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار عدد وارد می کنیم  و مشکل آنتی بیوتیک تا اواخر هفته رفع خواهد شد.

به گزارش یولن، سجاد اسماعیلی مشاور رسانه ای سازمان غذا و دارو نیز ۲۲ آبان گفته بود، به منظور جبران برخی کمبودهای شایع به ویژه برای داروهای آنتی بیوتیک، استامینوفن، سرم ودیگر داروهای موردنیاز مردم با تولیدکنندگان این اقلام دارویی جلساتی برگزار شده تا براساس اعلام زمان‌بندی و تعهد برای تولید این اقلام، داروهای اساسی موردنیاز مردم را تامین کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت کمبود دارو در کشور به عنوان یکی از اولویت‌های جدی مدیریت جدید سازمان غذا و دارو است، تصریح کرد: در جلسات با تیم‌ پایش اداره کل دارو برای بررسی کمبودها و دلایل به وجود آمدن این مشکلات، تمام مسائل مربوط به کمبود دارویی مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفته شد و اکنون برنامه‌های عملیاتی برای مدیریت کمبودها و جلوگیری از رخداد کمبودها در آینده در نظر گرفته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا