اردبیل

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران: افزایش مهاجرت پزشکان به خارج از کشور نگران کننده است

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران: افزایش مهاجرت پزشکان به خارج از کشور نگران کننده است

به گزارش خبرگزاری یولن از اردبیل، منصور جعفری عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش نگران‌کننده آمار مهاجرت پزشکان، اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های مهم جامعه پزشکی افزایش روزافزون مهاجرت پزشکان رشته‌های مختلف پزشکی است که آمار مربوط به افزایش مهاجرت پزشکان  کشور به خارج از کشور نگران‌کننده است.

وی افزود: متاسفانه عوامل متعددی باعث شده تا پزشکانی که با میلیارد‌ها تومان سرمایه کشور آموزش دیده و تربیت شده‌اند تمایل به حضور در کشور‌های همسایه داشته و جذب این کشورها شوند.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران تصریح کرد: پزشکان کشور از لحاظ سطح علمی، کیفیت و کمیت ارائه خدمات پزشکی حرف اول را در منطقه می‌زنند با این حال جامعه پزشکان با مشکلات و ناملایماتی روبه‌رو هستند؛ متاسفانه عدم توجه به نرخ‌گذاری متناسب با قیمت تمام شده و تورم موجب نارسایی‌هایی می‌شود ولی جامعه پزشکی با حداکثر تلاش اجازه نداده‌اند که این عوامل از کیفیت خدمات بکاهد.

جعفری بیان کرد: جامعه پزشکان از ابتدای انقلاب تاکنون در دوران‌ها و بحران‌های مختلف از جمله جنگ هشت ساله تحمیلی و یا وقوع بلایای طبیعی از جمله سیل و زلزله و اخیرا شیوع بیماری کرونا نقش مهمی برعهده داشته‌‌اند و بیش از چند صد نفر در این راه شهید و جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین مورد در هر شغلی رعایت اخلاق حرفه‌ای است گفت: بزرگترین افتخار ما اعتماد بیمار و جامعه به پزشکان است که باید در حفظ این موضوع با رعایت اصول و اخلاق حرفه‌ای بیش‌ازپیش کوشید.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران با اعلام اینکه سلامت مردم از سوی مداخله‌گران غیرمجاز در امور پزشکی تهدید ‌می‌شود، تاکید کرد: افرادی به واسطه برخی تبلیغات در فضای مجازی به مراکز غیرمجاز مراجعه می‌کنند که گاها منجر به آسیب و صدمه‌های شدید می‌شود که نظام پزشکی در این خصوص نقش اطلاع‌رسانی دارد و برخورد با مداخله‌گران غیرمجاز در امور پزشکی توسط دادستان و علوم پزشکی انجام می‌گیرد.

وی تشکیل ستاد کرونا را یکی از اصلی‌ترین اقدامات دانست و ادامه داد: خدمات ارزنده‌ای در این ستاد ارائه شد که اهدای بیش از ۳ هزار دُز واکسن، اهدای وسایل به بیمارستان‌ها از جمله دستگاه دیالیز، ونیتلاتور و تهیه و توزیع ماسک به مبلغ بیش از ۱۵۰ میلیون تومان از اهم اقدامات این ستاد است.

فعالیت ۹۹۳ پزشک عمومی در سطح استان اردبیل

رئیس شورای عالی نظام پزشکی ایران با بیان اینکه در اوایل انقلاب تعداد پزشکان متخصص مستقر در اردبیل کمتر از تعداد انگشت‌های دست بود بیان کرد: امروز ۹۹۳ نفر پزشک عمومی، ۲۹۵ نفر دندان‌پزشک عمومی، ۶۰ نفر دندان‌پزشک متخصص، ۲۱۱ نفر داروساز و ۹۵۰ نفر کارشناس مامایی در اردبیل حضور دارد که در مقایسه با گذشته چشم‌گیر است.

جعفری کوتاهی سازمان‌های بیمه‌ای در ارائه تعهدات را یادآور شد و گفت: این موضوع باعث شده تا برخی اختلافات در هزینه درمان ایجاد شود که نیازمند بازنگری در قوانین میان ارائه دهنده و گیرنده خدمات و میزان پوشش خدمات است.

انتهای پیام/۳۷۲۷/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا