سلامت

راهکارهای مؤثر برای درمان کیپ شدن بینی

راهکارهای مؤثر برای درمان کیپ شدن بینی

گرفتگی یا احتقان بینی مشکل رایجی است که به علل مختلفی مانند سرماخوردگی معمولی، عفونت سینوسی، آنفلوآنزا و حساسیت یا آلرژی ایجاد می‌شود. کیپ شدن بینی زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی درون بینی ورم کرده و بافت‌های درونی دچار التهاب شده و حالت تنگی یا گرفتگی ایجاد کند. انسداد بینی باعث می‌شود فرد قادر به تنفس از راه بینی نباشد یا از راه بینی به سختی نفس بکشد. در ادامه این بخش علل و دلایل کیپ شدن بینی و درمان فوری گرفتگی بینی را آورده‌ایم.

علل و دلایل کیپ شدن بینی

تب

آلرژی

انحراف بینی

پلیپ بینی

در معرض موادشیمیایی بودن

محرک‌های بیرونی عفونت سینوس‌ها

سرماخوردگی

نشانه‌های گرفتگی و کیپ شدن بینی

مخاط

آبریزش بینی

درد سینوس‌ها

التهاب بافت‌های بینی

کیپ شدن بینی را ساده درمان کنید

نسخه‌های گیاهی درمان کیپ شدن بینی

درمان‌های دارویی کیپ شدن بینی که مشخص است و اکثر شما آنها را می‌شناسید برای همین به آنها نخواهیم پرداخت و ترجیحا در این مطلب از نسخه‌های گیاهی و روش‌های خانگی خواهیم گفت.

 • نمک و جوش شیرین

یک قاشق نمک دریا و نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را داخل شیشه بایک فنجان آب ترکیب کنید و خوب تکان دهید سپس تا آنجاکه ممکن است بدمید تا مخاط خارج شود و با قطره چکان چندقطره داخل بینی بریزید، ۵ دقیقه بعد دوباره بدمید؛ این کار را چند بار انجام دهید که مشکل کیپ شدن بینی رفع شود.

 • سیر

۳ بوته سیر را داخل یک فنجان آب بریزید و بوته‌های سیر را داخل آب بجوشانید و دو بار در روز نوشیدنی بدست آمده را بنوشید. به همین سادگی و تنها بعد از یکبار استفاده احساس بهبود خواهید کرد. این روش یکی از سریعترین روش های رفع گرفتگی بینی است که به نسخه ثانیه‌ای معروف است.

 • کمپرس زنجبیل

زنجبیلها راتکه تکه کنید و به آب جوش بیفزایید، بعداز اینکه ۲۰ دقیقه باحرارت کم جوشید، دستمال تمیزی را با آن خیس کنید و روی صورت بمالید؛ بعد از ۱۵ دقیقه بردارید. این کار را ۲ بار در روز انجام دهید.

 • سرکه سیب

یک قاشق چایخوری سرکه سیب را داخل یک لیوان آب بریزید و بنوشید، این کار سینوس‌ها را باز می‌کند، درطول روز این کار را تکرار کنید تا شاهد رفع سریع کیپ شدن بینی باشید.

 • دستگاه بخور

برای درمان کیپ شدن بینی از دستگاه بخور استفاده کنید. قبل از خواب دستگاه بخور را روشن کنید تا با افزایش رطوبت هوا بینی کیپ شده شما درمان شود و بتوانید هنگام خواب راحت تر نفس بکشید.

 • سرم نمکی

برای درمان گرفتگی بینی از سرم‌های نمکی شستشوی بینی استفاده کنید. سرم نمکی شستشوی بینی را از داروخانه تهیه کنید و با یک سرنگ از داخل سرم کشیده، سپس سوزن سرم را خارج کرده و سرم را بدون سوزن درون بینی ریخته و آن را کمی بالا بکشید، سپس اجازه دهید سرم به همراه میکروب‌ها از بینی خارج شود.

 • کمپرس گرم

برای رفع گرفتگی بینی چند بار در روز از کمپرس گرم استفاده کنید. یک حوله داغ و مرطوب را زیر چشم‌ها بگذارید و کمی فشار دهید. فشار دادن آرام کمپرس گرم باعث جابجایی استخوان‌های صورت می‌شود و به تخلیه سینوس کمک می‌کند. این کار به رفع گرفتگی و کاهش درد ناشی از آلرژی یا سرماخوردگی کمک می‌کند.

 • دوش گرفتن

برای رفع کیپ شدن بینی روزانه ۲ بار به مدت ۱۰ دقیقه به یک سونا یا دوش داغ بروید. بخار داغ با افزایش رطوبت و نم هوا به بهتر نفس کشیدن و رفع بینی کیپ شده کمک می‌کند. بخور دادن هم اثر مشابهی ایجاد می‌کند. می‌توانید یک قابلمه آب را روی گاز بجوشانید و با احتیاط بخار آن را تنفس کنید تا به رفع گرفتگی بینی کمک کند.

 • تخلیه سینوس‌ها

برای رفع گرفتگی بینی، تنقیه بینی و تخلیه مواد گرفتارشده مفید است. گرچه این روش خوشایند نیست اما بسیار موثر است. برای تنقیه بینی از ابزاری مانند قوری که برای تخلیه مخاط از بینی طراحی شده است، استفاده کنید. برای این کار قسمت نوک قوری تنقیه را روی سوراخ بینی قرار دهید و قوری را کج کنید تا آب از آن وارد سوراخ بینی‌تان بشود تا آب از یک سوراخ بینی وارد شده و از سوراخ دیگر خارج شود و گرفتگی بینی از بین برود.

 • آب رسانی بدن

برای رفع گرفتگی بینی آب رسانی به بدن و تأمین مایعات می‌تواند مفید باشد. زیرا مایعات باعث روان شدن و ترشح مخاط از بینی شده و از فشار روی سینوس‌ها می‌کاهند. در صورت گرفتگی بینی مصرف آب، نوشیدنی‌های ورزشی و آب میوه، سوپ داغ و چای مفید است.

 • طب فشاری

برای رفع گرفتگی بینی قسمت بالایی بینی را با شست و انگشت اشاره به آرامی فشار بدهید و هم زمان با دست دیگر خود ماهیچه‌های هر دو طرف پشت گردن را در دست بگیرید تا کیپی بینی‌تان رفع شود.

 • ماساژ سینوس‌ها

برای رفع گرفتگی بینی به آرامی ناحیه سینوس‌ها را ماساژ بدهید تا از فشار گرفتگی بینی کاسته شود.

۲۳۳۲۳۶

دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا