بین الملل

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای استرالیایی؛ استقبال از گسترش همکاری ها

رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان و همتای استرالیایی؛ استقبال از گسترش همکاری ها

به گزارش گروه سیاست خارجی یولن، خانم «ماریس پین» وزیر خارجه استرالیا صبح امروز (سه شنبه) در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص توسعه و تعمیق روابط و همکاری‌های دو کشور و مسائل منطقه ای و بین المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس با تبریک روز ملی استرالیا به وزیر امور خارجه، دولت و مردم این کشور، نیم قرن تاریخ روابط دوستانه را سرمایه مشترک دو کشور عنوان کرد و حضور جامعه فرهیخته ایرانیان در استرالیا را بعنوان پل فرهنگی بین مردم دو کشور خواند.

امیرعبداللهیان با اشاره به ظرفیت های روابط، برای گسترش همکاری‌های دو کشور در زمینه های مختلف، از جمله تجارت، سرمایه گذاری و مبادلات علمی بخشهای دولتی و خصوصی دو کشور و برنامه ریزی مشترک در این خصوص اعلام آمادگی کرد و همکاری بخش خصوصی دو کشور در ساخت واکسن اسپایکوژن را نمونه ای موفق از همکاری های سازنده خواند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین سفر اخیر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان به تهران را موفقیت آمیز خواند و اظهار داشت: در این سفر حوزه های جدیدی از همکاری های دو کشور درخصوص افغانستان تعریف شد. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به وضعیت بی جاشدگان افغانستان و ورود روزانه چند هزار زن و مرد و کودک افغانستانی به استان های مرزی ایران، بار دیگر بر ضرورت تشکیل یک حکومت فراگیر با مشارکت همه گروه های قومی و توجه جامعه جهانی به وضعیت آوارگان تاکید کرد. 

«ماریس پین» وزیر امور خارجه استرالیا نیز در این گفتگو با تشکر از همکاری جمهوری اسلامی ایران و رایزنیهای موثر طرفین در سفر نماینده ویژه استرالیا در امور افغانستان، ابراز امیدواری کرد همکاری نزدیک دو کشور در موضوع افغانستان در راستای تشویق طالبان در عمل به تعهدات خود و اطمینان یافتن از عدم تبدیل افغانستان به پناهگاهی امن برای گروه های تروریستی و جرائم فراملی نظیر قاچاق انسان و قاچاق مواد مخدر، تداوم یابد. 

وی ضمن استقبال از گسترش روابط دو کشور در حوزه های دوجانبه اعلام کرد استرالیا از مذاکرات در وین حمایت می کند. 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مذاکرات برجام اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران از دستیابی به توافق خوب در این مذاکرات استقبال و بر آن تاکید دارد. 

گفتنی است دور هشتم مذاکرات وین روز جمعه براساس تفاهم هیاتها برای انجام رایزنی و مشورت با پایتخت ها برای یک هفته تنفس متوقف شد و قرار است بعد از یک هفته مجددا از سر گرفته شود.

امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی خواهان توجه ویژه استرالیا نسبت به حقوق ایرانیان مقیم این کشور و بویژه وضعیت کنسولی برخی از اتباع کشورمان که در استرالیا با مشکل مواجه هستند، شد. 

وزیر امور خارجه با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم و تبیین نقش آفرینی موثر سردار شهید سلیمانی، قهرمان ملی و بین المللی مبارزه با تروریسم در کمک به صلح و امنیت در منطقه، خواهان برخورد مسئولانه استرالیا با عوامل فعال گروهکهای تروریستی در این کشور شد.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا