بین الملل

رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عُمانی: سفر رئیس‌جمهور ایران به مسقط «محوری و مهم» است

رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عُمانی: سفر رئیس‌جمهور ایران به مسقط «محوری و مهم» است

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران امروز (دوشنبه) در رأس هیأتی وارد عُمان شد و مورد استقبال سلطان این کشور «هیثم بن طارق» قرار گرفت.

در همین زمینه «عمان دیلی» در گزارش‌‌هایی به ارائه نظارت تحلیلگران این کشور در خصوص سفر مذکور پرداخت. روزنامه‌نگار و تحلیلگر سیاسی «عوض بن سعید باقویر» گفت، روابط عمانی-ایرانی روابطی تاریخی است. همسایگی دریایی، فعالیت‌های تجاری و برادری اسلامی نقشی مهم در این روابط میان سلطنت‌نشین عمان و جمهوری اسلایمی ایران بازی می‌کند. روابط دوستانه میان ایران و عمان در دهه‌های اخیر در تمامی زمینه‌های اقتصادی، تجاری و گردشگری رشد داشته است؛ شاید هماهنگی سیاسی میان مسقط و تهران در طول چندین دهه و «نقش محوری دیپلماتیک عمان» در پرونده هسته‌ای یکی از بازرترین زمینه‌های هماهنگی عمانی-ایرانی باشد؛ هدف هماهنگی سیاسی تقویت امنیت و ثبات در منطقه است.

وی افزود، روابط عمان و ایران یک الگو از احترام متقابل، مشورت سیاسی و پیشرفت روابط میان دو کشور به سمت افق‌های بهتر است… اما در خصوص نقش مثبت عمان در تقویت صلح و استقرار منطقه، دیپلماسی عمان نقش‌هایی مهم و حیاتی در طول نیم قرن به ریاست سلطان مغفور «قابوس به سعید» بازی کرد که از جمله آنها حصول توافق هسته‌ای ایران بود؛ سلطان هیثم بن طارق نیز با دیدگاهی که بر اساس تقویت روابط مثبت میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس است، همان روش را ادامه می‌دهد از این رو روش حکیمانه دیپلماسی عمانی در نزدیک کردن دیدگاه‌ها میان تهران و کشورهای منطقه استمرر دارد.

این تحلیلگر تصریح کرد، اکنون عمان تلاش‌های زیادی برای توقف جنگ در یمن و نیز گفت‌وگو میان عربستان سعودی و ایران در راستای تأمین ناوبری دریایی انجام می‌دهد. سفر سید ابراهیم رئیسی به عمان برای تقویت روابط خوب میان عمان و ایران حائز اهمیت است و چه بسا دیدار میان وی و هیثم بن طارق در تقویت روابط میان دو کشور برادر در تمامی زمینه‌ها بویژه زمینه اقتصادی، تجاری، سرمایه‌گذاری و هماهنگی امنیتی سهیم باشد به نحوی که روابط میان کشورهای منطقه را تقویت کند و منجر به رویکردهای سیاسی در راستای تقویت امنیت و ثبات و نیز تبادل تجاری و اقتصادی میان کشورهای منطقه شود؛ جغرافیا و همسایگی دریایی و برادری اسلامی  نقشی محوری میان کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران بازی می‌کند. بر این اساس سفر سید ابراهیم رئیس به عمان و دیدار با سلطان عمان یک سفر مهم و محوری به شمار می‌‌رود و نتایج مثبتی در راستای تقویت افق‌های همکاری میان دو کشور و نیز مناقشات مربوط به مسائل منطقه‌ای خواهد داشت.

رسانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های عُمانی: سفر رئیس‌جمهور ایران به مسقط «محوری و مهم» است

 

«صالح بن عبدالله بلوشی» نویسنده و سردبیر روزنامه الکترونیکی « شؤون عمانیه» نیز گفت، روابط عمان و ایران حرف امروز و دیروز نیست بلکه مربوط به چندین دهه است و دو کشور توانسته‌اند با استفاده از نزدیکی جغرافیایی،روابط خود را در تمامی زمینه‌های از جمله اقتصادی تقویت کنند.

وی افزود، اولین سفر سید ابراهیم رئیسی به عمان از چند منظر حائز اهمیت می‌باشد که از جمله آنها تمایل دو کشور در توسعه روابط اقتصادی مشترک است در همین ارتباط در هجدهم ماه جاری میلادی (می) سلطان عمان فرمانی را مبنی بر تأیید توافقنامه همکاری با ایران در زمینه حمل‌ونقل دریایی که در سال ۲۰۲۰ میان دو کشور به امضا رسیده بود، صادر کرد.« از نظر سیاسی نیز تلاش‌هایی برای نجات توافق هسته‌ای از فروپاشی کامل وجود دارد خصوصا آنکه مذاکرات چند ماهه پیشرفت زیادی نداشته است». این سفر همچنین در راستای تمایل رئیس‌‍جمهور ایران برای تقویت روابط کشورش با کشورهای منطقه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/م


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا