فرهنگ و هنر

رفیعی آتانی: بانوان حوزوی باید در همه عرصه‌های سیاست‌گذاری حضور فعال داشته باشند

رفیعی آتانی: بانوان حوزوی باید در همه عرصه‌های سیاست‌گذاری حضور فعال داشته باشند

به گزارش خبرنگار قرآن و فعالی‌های دینی یولن نشست مشترک رئیس و معاونان جامعه‌الزهرا (س) با حضور عطاءالله رفیعی آتانی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.

در این برنامه رفیعی آتانی با اشاره به ضرورت حضور بانوان در عرصه‌های مهم سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری، گفت: بانوان متخصص و متفکر حوزوی، نه تنها در امور ویژه خود مانند حجاب، عفاف، خانواده، جمعیت و مباحث مرتبط با زنان، بلکه در همه عرصه‌های مرتبط با نظام سیاست‌گذاری، باید دخیل و فعال باشند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: امروز متأسفانه بانوان متخصص حوزوی ما حضور کمرنگی دارند، در حالی که ظرفیت‌های این مجموعه عظیم علمی بسیار بالا و نیازمندی‌های نظام هم به آنها البته در کنار انجام وظایف مربوط به خانواده  بسیار زیاد است.

وی ادامه داد: دلیلی ندارد، ما در مورد بررسی موضوعات و رسیدگی به چالش‌ها و مسائل پیش روی نظام در حوزه اندیشه‌ای، تفکیک‌های مردانه و زنانه داشته باشیم، بلکه این قشر فرهیخته باید در همه موضوعات کشور حضور فعال و تعیین کننده‌ای داشته باشند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: سدهای محدودیتی که امروز مقابل بانوان فرهیخته و متخصص حوزوی ما ایجاد شده، باید برداشته شود، البته این سدها را بیشتر خود ما اطراف خود ایجاد کردیم و مجموعه نظام آماده همکاری و استفاده از همه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این قشر ارزشمند و فرهیخته است.

وی با اشاره به اینکه جامعه الزهرا (س) به عنوان یک مجموعه بزرگ علمی نباید انفعالی عمل کند، گفت: انتظار است که این مجموعه، حرف‌های آینده‌ساز، تحول بخش و امید آفرینی برای پیشرفت کشور در ابعاد گوناگون داشته باشد.

رفیعی آتانی بیان داشت: سرمایه انسانی بانوان حوزوی بویژه جامعه الزهرا (س) در عرصه‌های مختلف سیاست‌گذاری، قانون‌گذاری  باید خود را نشان داده و ظهور و بروز عملی پیدا کند، بنابراین باید به فکر مبدل‌هایی بود که بتوان این سرمایه بزرگ را به کمک نظام آورد.

وی با اشاره به اینکه به جای تمرکز بر نتیجه باید به فرآیندها اهمیت دهیم، گفت: طبق قانون باید، قوانین ما مطابق با موازین شرعی باشد، در حالی که در وظایف شورای نگهبان آمده است که قوانین نباید مخالف شرع باشد، اینجا موافقت با شرع از شورای نگهبان خواسته نشده است، بنابراین، ما باید ورود جدی به بحث فرآیندهای این کار یعنی تصویب قوانین مطابق با موازین شرعی داشته باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس خاطرنشان کرد: برخی موضوعات مانند خانواده، جمعیت و حجاب و عفاف به صورت مستقیم به بانوان ارتباط دارد و باید حضور داشته باشند، ولی به این معنا نیست که بانوان متخصص و تحصیل کرده ما نسبت به اقتصاد، فرهنگ، مطالعات حکمرانی و سیاست‌گذاری و …. بی تفاوت باشند.

رفیعی تصریح کرد: واقعیت این است که کشور ما امروز با مشکلات زیادی مواجه است، باید همه متوجه باشیم که در آینده چه اتفاق‌هایی خواهد افتاد و برای آن مسائل و مباحث، تحلیل‌های فکری، نظری و راهکارهای عملی داشته باشیم. نحوه حکمرانی دینی باید در متن جامعه  جریان داشته باشد، برای این کار، نباید سیل عظیم بانوان فرهیخته و تحصیل کرده در حوزه‌های علمیه، بی‌تفاوت باشند.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس از آمادگی این مرکز برای استفاده حداکثری از ظرفیت جامعه الزهرا (س) خبر داد و گفت: مرکز تحقیقات اسلامی مجلس هم در ارتباط با اظهار نظر دینی درباره طرح‌ها و لوایح، نظرات مشورتی به نمایندگان مجلس، انجام پژوهش‌های بنیادین مربوط به نحوه حکمرانی و گزارش‌های علمی مسأله‌محور و موضوعات دیگر نیازمند استفاده از ظرفیت این مجموعه بزرگ علمی و پژوهشی است.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، فقهی و حقوقی، تولیدی و زیربنایی، مدیریت و مطالعات حکمرانی فعالیت دارد، زمینه برای همکاری با جامعه الزهرا (س) بسیار زیاد است. البته خروجی‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و مراکز پژوهشی همکار آن باید برای فرایند تقنین مفید باشد.

وی خطاب به مدیران جامعه الزهرا (س) پیشنهاد داد: برای مطالعات سیاست‌گذاری و حکمرانی، یک باب جدیدی باز کنید و پژوهش‌های علمی خود را یک گام به جلوتر و متناسب با نیازمندی‌های حوزه سیاست‌گذاری تعریف کنید.

رفیعی آتانی خاطرنشان کرد: تولیدات علمی و پژوهشی ما، چنان باید به عرصه عمل نزدیک باشد که اگر هر کدام از مجموعه‌های نظام، دست نیاز به سمت ما دراز کرد، ما مجموعه منسجمی از پیشنهادها، راهکارها و حرف جدید برای آنها در اختیار داشته باشیم. کارویژه مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به عنوان یک نهاد مرتبط با دستگاه  قانون‌گذاری، مساعدت فکری به تصمیم‌گیرندگان مطابق موازین شرعی و اسلامی است، انتظار داریم جامعه الزهرا (س) در این زمینه به کمک ما بیاید.

وی، از آمادگی این مرکز برای برگزاری مدرسه پارلمانی ویژه آشنایی بانوان طلبه با عرصه قانون‌گذاری  خبر داد و بیان داشت:
مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و جامعه الزهرا (س) دوره مدرسه حقوق پارلمانی را به صورت مشترک برگزار کنند. پیشنهاد این است که پایان‌نامه‌های سطح سه و چهار جامعه الزهرا (س) مرتبط با مسائل جامعه و همراه با توصیه‌های سیاستی باشد.

سیده زهرا برقعی رئیس جامعه الزهرا (س) نیز طی سخنانی گفت: جامعه الزهرا دارای ظرفیت‌های علمی بالا و ناشناخته‌ای است و باید دولت و مجلس از این ظرفیت علمی استفاده کنند. پژوهشگران این مرکز هم در عرصه تنقیح و تدوین قوانین می توانند به مجلس شورای اسلامی کمک کنند.

وی اظهار داشت: بانوان طلبه به دلیل ارتباط خوبی که با بدنه اجتماع دارند، می‌توانند در کمیته‌ها و جلسات سیاست‌گذاری تأثیرگذار باشند ولی باید فرصت برای حضور آنها فراهم شود تا شاهد برخی آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه نباشیم.

برقعی خواهان تشکیل کمیته مشترک برای نهادینه ساختن ارتباط جامعه الزهرا (س) و مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شد.
برخی دیگر از مدیران و معاونان جامعه الزهرا (س) نیز نسبت به نوع و شیوه همکاری اظهار نظر کردند.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا