بین الملل

رهگیری پهپاد‌ متجاوز ترکیه از سوی یونان

رهگیری پهپاد‌ متجاوز ترکیه از سوی یونان

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، رسانه‌های یونان روز دوشنبه به نقل از وزارت دفاع یونان از نقض حریم هوایی این کشور از سوی یک فروند پهپاد ترکیه خبر دادند.

به نوشته روزنامه «اکاثیمرینی» یک فروند پهپاد ارتش ترکیه صبح دوشنبه با پرواز بر فراز جزیره یونانی «نیسیروس» حریم هوایی یونان را نقض کرد. وزارت دفاع یونان در بیانیه خود افزوده که این پهپاد در ارتفاع ۱۹ هزار پایی در حال پرواز بود که پس از شناسایی ازسوی رادارهای یونان براساس قوانین هوانوردی توسط جت‌های یونانی رهگیری شد. این وزارتخانه به نوع پهپاد ترکیه‌ای اشاره‌ای نکرده است.

یونان و ترکیه مدت‌هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند.  این دو کشور بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.

«کریاکاس میتسوتاکیس» رئیس جمهور یونان به تازگی تایید کرد که یونان به خرید جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ ساخت ایالات متحده چشم دوخته و یک پیمانکار دفاعی برجسته آمریکایی به دنبال سرمایه‌گذاری در صنعت هوافضای یونان است. 

این در حالی است که اخیرا نیز هفت سازمان در ایالات متحده در نامه‌ای به کنگره آمریکا ، هشدار و نگرانی خود را از احتمال فروش ۴۰ فروند جنگنده «اف-۱۶ بلاک» و ۸۰ کیت نوین سازی ناوگان فعلی جنگنده‌های اف-۱۶ این کشور ابراز داشتند.

ترکیه در ماه اکتبر از آمریکا خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت شرکت «لاکهید مارتین» را درخواست کرد. در نامه‌های جداگانه‌ای به روسای و اعضای کمیته‌های امور خارجی و نیروهای مسلح مجلس نمایندگان و سنا، هفت گروه و شورای آمریکا از جمله شورای «یونان-آمریکا»، «شورای عدالت برای قبرس»، «کمیته یهودیان آمریکا»، «کمیته ارامنه مقیم آمریکا»، «گروه دفاع از مسیحیان» و «انجمن خاورمیانه»  اعتراض خود را به فروش این تجهیزات به ترکیه اعلام کردند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا