بین الملل

روایت «مجتهد» افشاگر عربستانی از چگونگی برکنار منصور هادی

روایت «مجتهد» افشاگر عربستانی از چگونگی برکنار منصور هادی

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، کاربر «مجتهد» افشاگر و فعال فضای مجازی عربستانی امروز (شنبه) در صفحه توئیتر خود به برکناری «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور خودخوانده یمن پرداخت و چگونگی استعفای او را تشریح کرد.

مجتهد در ابتدا نوشت که محمد بن سلمان ولی عهد سعودی و حاکم بالفعل این کشور، از بیش از یک سال پیش کانال ارتباطی با «حوثی‌ها» در مسقط پایتخت عمان ایجاد کرده و بدون اطلاع دولت مستعفی و شخص منصور هادی با هیأت دولت صنعاء وارد رایزنی و گفت‌وگو شده است.

او به نقل از منابع خود مدعی شد که بن سلمان در این گفت‌و‌گوها از هیأت دولت صنعاء خواسته تا در قبال امتیازاتی، آن‌ها نیز امتیاز بدهند و با ادامه حملات به خاک عربستان، سعودی‌ها و اماراتی‌ها عقب‌نشینی کرده و با تمامی درخواست‌های هیأت صنعاء از جمله غرامت ۱۰۰ میلیارد دلاری موافقت کرده‌اند، اما در نهایت خواسته‌اند تا به این توافقات پوشش یمنی بدهند و توافق نهایی را به گفت‌و‌گو با یک تیم یمنی واگذار کرده‌اند.

مجتهد سپس نوشت که محمد بن سلمان چون عقیده داشت که منصور هادی برای اجرای این سناریو مناسب نیست و احتمالا با توافق وی با دولت صنعاء مخالفت کند، به دنبال ایجاد یک شورای ریاستی و جایگزینی آن با منصور هادی افتاد، شورایی که ضمن دست نشانده بودن، از اختیارات اجرایی و قانون‌گذاری برخوردار باشد و بتواند توافق صورت گرفته میان بن سلمان با دولت صنعاء را امضاء کند. از این رو مذاکرات نمایشی ریاض را راه انداخت و تعدادی از گروهها و احزاب همسو با خود را به آن‌جا کشاند تا به اصطلاح برای ترسیم مرحله گذار و دوره انتقالی با یکدیگر گفت‌و‌گو کنند.

مجتهد: سعودی‌ها و اماراتی‌ها با تمامی درخواست‌های هیأت صنعاء از جمله غرامت ۱۰۰ میلیارد دلاری موافقت کرده‌اند، اما در نهایت خواسته‌اند تا به این توافقات پوشش یمنی بدهند.

مجتهد نوشت که نشست ریاض صرفا نمایشی بوده و در اصل این احزاب هیچ رایزنی و نشستی با یکدیگر برگزار نکرده و صرفا در اتاق‌های هتل‌ به خوردن و آشامیدن مشغول بودند تا این که شامگاه چهارشنبه از راه رسید و به یکباره به همه آن‌ها گفته شد که باید به کاخ پادشاهی بروند.

طبق این روایت، رهبران احزاب و وزرای دولت منصور هادی وقتی وارد کاخ پادشاهی می‌شوند، آن‌ها را به اتاق‌های جداگانه می‌برند. سپس نیمه شب منصور هادی به همراه پسرانش ناصر و جلال وارد کاخ می‌شوند. بعد از آن از منصور هادی خواسته می‌شود تا به تنهایی وارد اتاق محمد بن سلمان برای گفت‌و‌گو و مذاکره با وی شود. پسران منصور هادی نیز به اتاق جداگانه‌ای هدایت می‌شوند.

مجتهد در ادامه نوشت که از اینجا به بعد عملیات دروغ آغاز می‌شود، بدین صورت که به وزرا و رهبران احزاب که داخل اتاق‌ها به طور جداگانه منتظر نشسته‌ بودند، گفته می‌شود که منصور هادی با کناره‌گیری خود و تشکیل شورای ریاستی موافقت کرده است، در این جا برخی مخالفت کرده که با تهدید و تطمیع رضایت آن‌ها نیز جلب می‌شود؛ از سوی دیگر به منصور هادی نیز گفته می‌شود که همه رهبران احزاب و ورزا نیز موافق کنار رفتن وی از قدرت هستند.

اینگونه می‌شود که منصور هادی سند کناره‌گیری وی و همچنین برکناری معاونش «علی محسن الاحمر» و تشکیل شورای ریاستی را امضا می‌کند و کاملا مشخص نیست که آیا منصور هادی واقعا فریب خورده یا به دلیل شخصیت ضعیفی که دارد توان مخالفت از خود نشان نداده است. سپس از تک تک رهبران احزاب نیز امضاء گرفته می‌شود. پس از امضا منصور هادی که در شوک بود از محسن الاحمر به دلیل برکناری او عذرخواهی کرده است.

این افشاگر عربستانی در ادامه نوشت که محمد بن سلمان برای اطمینان یافتن از اینکه منصور هادی که متوجه فریبش شده بود، کاری نخواهد کرد، دو پسرش را در بازداشت نگه داشت تا خبر برکناری او همه جا منتشر شده و کشورها و سازمان ملل پیام استقبال و تبریک ارسال کنند و به اصطلاح کار تمام شده باشد.

منصور هادی نیز از بن سلمان خواسته تا امنیت او را تضمین کند و امتیازات اقتصادی و مالی زیادی نیز برای خود و فرزندانش گرفته است.

مجتهد در پایان نوشت که محمد بن سلمان تلاش داشت تا به شکل مساوی ترکیب شورای ریاستی را از شمال و جنوب بچیند، اما امارات متحده عربی وارد عمل شده و چهار نفر از افراد همسو با خود را وارد شورا کرده است، دو نفر از حزب اخوانی الاصلاح و یک نفر از حزب سوسیالیسم و یک نفر نیز از نزدیکان علی عبدالله صالح در این شورا حضور دارند.

مجتهد: محمد بن سلمان برای اطمینان یافتن از اینکه منصور هادی که متوجه فریبش شده بود، کاری نخواهد کرد، دو پسرش را در بازداشت نگه داشت.

ریاض و جریانات سیاسی همسو اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که راه‌حلی جز صلح با «حوثی‌ها» به هر طریق ممکن، وجود ندارد و عملیات نظامی باید پایان یابد.

این تحول بزرگ یک هفته پس از آن اتفاق افتاد که سازمان ملل متحد در اوایل آوریل ۲۰۲۲ اعلام کرد که طرف‌های بحران یمن با آتش‌بس دو ماهه که از ماه رمضان آغاز می‌شود، موافقت کرده‌اند.

طرف های بحران یمن، دولت همسو با ریاض و دولت صنعاء و کشورهای حاشیه خلیج فارس، علاوه بر واشنگتن و پایتخت های غربی، از آتش بس سازمان ملل استقبال کردند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که آتش بس فرآیند سیاسی برای صلح پایدار در یمن را آغاز کند.

در این راستا وبگاه الخلیج آنلاین نوشت که شورای ریاستی جدید به دیدار محمد بن سلمان رفته و ولی‌عهد سعودی در این دیدار گفته که امیدوار است تا سازوکار جدید بتواند مرحله جدیدی را در یمن آغاز کرده و به جنگ در این کشور پایان دهد. ریاض همچنین از کمک سه میلیارد دلاری به اقتصاد یمن که در طول هفت سال جنگ به مرز فروپاشی رفت، خبر داده است.

در این راستا خبرگزاری رسمی سعودی (واس) نوشته که دولت سعودی از شورای ریاستی خواسته است تا تحت اشراف سازمان ملل مذاکره با «حوثی‌ها» را آغاز کرده تا به یک راه‌حل فراگیر و نهایی برای ورود به مرحله انتقالی منتهی شود.

رایزنی‌های برخی گروههای سیاسی دستچین شده در ریاض از ۳۰ مارس آغاز شد و تا هفتم آوریل ادامه داشت، نشستی که خبری از منصور هادی در آن نبود و البته انصارالله یمن نیز حضور در این نشست و هرگونه نشستی خارج از یمن را رد کرده بود، سرانجام بامداد پنج شنبه هفتم آوریل منصور هادی از انتقال تمامی اختیارات خود به یک شورای هشت نفره خبر داد و همزمان «علی محسن الاحمر» معاون خود را نیز برکنار کرد و گفت که این اقدام را در راستای تکمیل مرحله انتقالی طبق قانون اساسی و طرح کشورهای حاشیه خلیج فارس موسوم به «المبادره الخلیجیه» انجام داده است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا