بین الملل

روسیه: تحریم‌های غرب بحران جهانی غذا را کلید زده است

روسیه: تحریم‌های غرب بحران جهانی غذا را کلید زده است

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه روز دوشنبه، تحریم‌های غرب را عامل ایجاد بحران در زنجیره‌های جهانی غذا دانست.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، پسکوف در نشستی خبری گفت، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با این ارزیابی سازمان ملل موافق است که جهان با بحران غذا مواجه است و این شرایط ممکن است موجب قحطی شود.

سخنگوی کاخ کرملین افزود: «روسیه همواره یکی از صادرکنندگان قابل اتکای غلات بوده است. مشکل از ما نشأت نمی گیرد. منبع این مشکل که جهان را به سمت گرسنگی می‌برد، تحریم‌ها هستند و همچنین کسانی که تحریم علیه ما وضع کرده‌اند».

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته گفت، در تماس فشرده با سران روسیه، اوکراین، ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا بوده تا با توجه به بدتر شدن وضعیت بحران جهانی مواد خوراکی، صادرات غلات از اوکراین از سر گرفته شود.

رویترز نوشت، جنگ در اوکراین و تلاش غرب برای منزوی کردن روسیه به‌عنوان اقدام تنبیهی، موجب بالا رفتن بهای غلات، روغن‌های خوراکی، کودهای کشاورزی و انرژی شده است. روسیه و اوکراین روی هم رفته نزدیک به یک سوم از گندم جهان را تأمین می‌کنند.

به گفته سازمان ملل ۳۶ کشور جهان بیش از نیمی از نیاز گندم خود را از طریق اوکراین و روسیه تأمین می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به لبنان، سوریه، یمن، سومالی و کنگو اشاره کرد.

سخنگوی کاخ کرملین در نشست خبری روز دوشنبه توضیح داد، در حالی که از خط آهن اوکراین- لهستان برای ارسال تسلیحات برای اوکراینی‌ها استفاده می‌شود، روسیه مانع از صادرات غلات به لهستان از طریق این مسیر ریلی نشده است.

پسکوف همچنین به تلاش برای ترور شهردار «انرهودار» در اوکراین که توسط روسیه برای این شهر انتخاب شده است واکنش نشان داد.

او در این‌باره گفت:‌ «سربازان ما باید هشیار باشند و اقدامات لازم برای جلوگیری از چنین حملات تروریستی را بگیرند».

سخنگوی ریاست جمهوری روسیه همچنین درباره سرنوشت یک سرباز ۲۱ ساله روس که در دادگاه اوکراین به کشتن غیرنظامیان متهم شده ابراز نگرانی کرد. این سرباز روس بعدازظهر امروز (دوشنبه) به حبس ابد محکوم شده است.

انتهای پیام/م


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا