بین الملل

روسیه دو دیپلمات بلغارستانی را اخراج کرد

روسیه دو دیپلمات بلغارستانی را اخراج کرد

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که دو دیپلمات سفارت بلغارستان در مسکو را بر اساس اصل اقدام متقابل، از این کشور اخراج می‌کند. 

چند روز پیش بود که بلغارستان ۱۰ دیپلمات روس را «بابت تخطی از کنوانسیون‌های بین‌المللی روابط دیپلماتیک» اخراج کرد.

پیشتر نیز خبرگزاری «تاس» روسیه خبر داده بود که پارلمان اروپا ورود دیپلمات‌ها و مقامات روسیه و بلاروس به مقر این نهاد را ممنوع کرده است. ریاست پارلمان اروپا در بیانیه‌ای ادعا کرده بود: «در منزلگاه دموکراسی برای کسانی که به‌دنبال نابودی نظم دموکراتیک هستند جایی وجود ندارد». کشورهای اروپای طی سال‌های گذشته نیز با بهانه‌های متفاوت و به تبعیت از واشنگتن بارها دست به اخراج دیپلمات‌های روس زده بودند.

 وزارت خارجه روسیه روز سه‌شنبه گذشته اعلام کرد که مسکو این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که پس از اخراج دیپلمات‌های روسی توسط کشورهای اروپایی، این اقدام را تلافی کند.

پاریس اخیرا اعلام کرده بود که قصد دارد شماری از دیپلمات‌های روسی را به دلیل «تهدیدات امنیتی» که به همراه دارند، اخراج کنند و شبکه تلویزیونی «ب اف ام» اعلام کرده بود که حداقل‌ ۳۵ دیپلمات روس در لیست اخراج از پاریس قرار دارند.

مقام‌های ارشد مسکو طی روزهای اخیر همزمان با شدت گرفتن اتهام‌زنی‌های مقام‌های اوکراینی و متحدان غربی به روسیه درباره کشتن فجیع غیرنظامیان در شهر بوچا و دفن آنها در گورهای دسته جمعی به شدت این اتهامات را رد کرده‌اند.

لاوروف با بیان اینکه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) نظامیان روسیه به طور کامل شهر بوچا را ترک کرده بودند، افزود: «در ۳۱ مارس، شهردار [بوچا] رسماً گفت که همه چیز خوب است و دو روز بعد دیدیم که چه تولیداتی در همان‌ خیابان‌ها سازماندهی شد که اکنون سعی دارند از آن برای اهداف ضد روسی استفاده کنند».

انتهای پیام/.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا