بین الملل

رژیم صهیونیستی از همکاری با شورای حقوق بشر سازمان ملل امتناع کرد

رژیم صهیونیستی از همکاری با شورای حقوق بشر سازمان ملل امتناع کرد

به گزارش سرویس بین‌الملل یولن، روزنامه عبری‌زبان «هآرتص» فاش کرده که وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، ورود گزارشگران شورای حقوق بشر سازمان ملل به فلسطین اشغالی را با هدف تحقیق درخصوص اتهامات و جنایات جنگی تل‌آویو علیه فلسطینیان رد کرد.

طبق گزارش خبرگزاری «آناتولی» تل‌آویو به شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده که با کارگروه تحقیقی این شورا جهت بررسی حملات اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه در ماه می ۲۰۲۱ همکاری نخواهد کرد.

این منبع در ادامه گفت: وزارت خارجه تل‌آویو روز پنجشنبه درخواست سفر این کارگروه تحقیقی به ریاست «ناوی پلای» فرستاده سازمان ملل را رد کرده است؛ سفری که به عنوان بخشی از تحقیق درخصوص جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه در سال گذشته در نظر گرفته می‌شود.

به نوشته هآرتص، «میراو ایلان شاهار» نماینده رژیم صهیونیستی در مجمع عمومی سازمان ملل طی ارسال نامه‌ای به ناوی پلای وی را مورد اتهام قرار داد و اعلام کرد که تل‌آویو او را «شخصیتی برای رهبری فعالیت‌های ضداسرائیلی» می‌داند.

رژیم صهیونیستی در ماه می سال گذشته، عملیات وسیع نظامی را علیه مردم غزه آغاز کرد و یازده روز ادامه داشت؛ در این عملیات صدها هواپیمای نظامی اسرائیلی علیه فلسطینیان به کار گرفته شد.

این حملات موجب شهادت صدها فلسطینی و زخمی شدن هزاران نفر دیگر شد؛ علاوه بر این بسیاری از منازل مسکونی و زیرساخت‌های اقتصادی نوار غزه نیز ویران شدند. گروه‌های مقاومت فلسطینی در قالب عملیات «سیف‌القدس» با شلیک موشک به شهرک‌های رژیم صهیونیستی به این حملات تل‌آویو پاسخ دادند.

چند روز پس از پایان این درگیری، شورای حقوق بشر سازمان ملل مقرر کرد که یک گارگروه تحقیقی برای بررسی جرائم ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی در سرزمین فلسطین تشکیل خواهد داد.

این طرح پس از رای‌گیری با بیست و چهار رای موافق در مقابل نه رای مخالف و چهارده رای ممتنع به تصویب رسید. طرحی که از همان ابتدا با استقبال فلسطینی و رد رژیم صهیونیستی مواجه شد و تلاش‌های حقوق بشری برای پیگیری آن ادامه دارد.

انتهای پیام/خ


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا