فرهنگ و هنر

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

به گزارش خبرنگار حج و زیارت یولن، با ادامه شرایط نامساعد هوایی و گرد و خاک در عراق، امروز تمام پروازهای این کشور لغو شد و حسین جلیل، سخنگوی وزارت حمل و نقل عراق در بیانیه‌ای گفت: از شامگاه یکشنبه توده هوایی سردی از شرق دریای مدیترانه وارد عراق می‌شود که منجر به بلند شدن گرد و غبار در مناطق مرکزی و جنوبی و استان‌های اقلیم کردستان طی ۲ روز آتی خواهد بود. به دلیل نبود دید ناشی از طوفان گرد و غبار، فرودگاه‌های عراق دوشنبه پروازی ندارند.

طوفان گرد و خاک در کربلا، صبح امروز

بلاتکلیفی حدود ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف

با لغو پروازهای به ویژه فرودگاه نجف، تشرف زائران کاروان‌های عتبات نیز به حالت تعلیق درآمد. در ماه‌های اخیر، این چندمین بار است که پروازهای فرودگاه نجف به دلیل شدت ریزگردها لغو و زائران و مسافران بلاتکلیف می‌شوند.

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

امروز قرار بود ۹ کاروان به عتبات اعزام شود و ۱۰ کاروان هم به کشور بازگردد که به دلیل توقف پروازهای نجف، اعزام‌ها انجام نشد و زائرانی که قصد تشرف به عتبات داشتند، باید تا اطلاع ثانوی منتظر برقراری سفر باشند و از طرفی هم آنهایی در عراق حضور دارند، باید برای بازگشت به کشور در انتظار ازسرگیری پروازها بمانند.

لغو پروازها، کارگزار عتبات را متحمل هزینه اضافه می‌کند/ حتی یک ریال از زائران دریافت نمی‌شود

همچنین با توجه به اینکه مرزهای زمینی با عراق بسته است و همه زائران از طریق مرز هوایی به عراق اعزام می‌شوند، در صورت لغو پروازها، امکان برقراری سفر به صورت زمینی وجود ندارد و همین امر موجب شده تا نه تنها زائران، بلکه دفاتر زیادی و افراد مجری اعزام‌ها نیز با مشکلاتی مواجه شوند؛ به طوری که به گفته یکی از مدیران کاروان‌های زیر نظر سازمان حج و زیارت، لغو پرواز کاروان را متحمل بار مالی می‌کند. چرا که کاروان‌ها از قبل برای اسکان، تغذیه و حمل و نقل برنامه‌ریزی می‌کنند و لغو یک برنامه، همه اقدامات را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

با توجه به اینکه وضعیت جوی در ماه‌های اخیر نامناسب است و در طول هفته ریزگردها موجب تعطیلی مدارس عراق و حتی لغو پروازها می‌شود، سازمان حج و زیارت به کارگزاران حج و زیارت اعلام کرده است که نباید هیچ هزینه‌ای بابت لغو پروازها از زائران دریافت شود.

یکی از مدیران کاروان‌های عتبات که اکنون در نجف حضور دارد و قرار بود امروز به کشور بازگردد، می‌گوید: با توجه به لغو پروازها، امکان بازگشت به کشور وجود ندارد و ما مجبوریم زائران را در هتل نگه داریم که همین حضور بیشتر از مدت پیش‌بینی شده، موجب افزایش هزینه‌ها می‌شود که البته ما حتی یک ریال هم از زائران بابت این تأخیر دریافت نمی‌کنیم و خود را موظف می‌دانیم به زائران خدمت کنیم.

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

اخذ هزینه اضافه از زائران بابت خدمات ناشی از لغو پروازها تخلف است

بر اساس قراردادهایی که دفاتر زیارتی برای اعزام زائران به عتبات منعقد می‌کنند، بخشی به عنوان حوادث طبیعی نیز وجود دارد و با توجه به اینکه اعزام‌های عتبات بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی به شرکت خصوصی واگذار شده است، دیگر سازمان حج و زیارت نسبت به بار مالی بر کارگزاران عتبات مسؤولیتی ندارد.

 حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه با لغو پروازها نیازی نیست که زائران هزینه اضافه بپردازند، می‌گوید: این مشکلات قابل پیش‌بینی نیست و ما هم نمی‌توانیم در  این رابطه دخل و تصرفی داشته باشیم. با این وجود، وقتی زائران مجبور می‌شوند از سفر باز بمانند یا مدت زمان بیشتری را در عراق حضور داشته باشند، هزینه اضافه از افراد گرفته نمی‌شود و در صورتی کاروانی از زوار طلب هزینه اضافه برای مدت حضور بیشتر در عراق به دلیل شرایط نامناسب جوی و لغو پروازها کند، تخلف است و با افراد متخلف نیز برخورد می‌کنیم.

سرگردانی ۲۰ کاروان عتبات با لغو پروازهای نجف/ حتی یک ریال اضافه از زائران نباید گرفته شود

کاروان‌های ایرانی با اولین پرواز بازمی‌گردند

وی با بیان اینکه نیمه دوم هفته بیش‌ترین متقاضی سفر عتبات را دارد، می‌افزاید: امروز ۹ کاروان قرار بود به عتبات مشرف شوند که با نامناسب بودن وضعیت هوایی، اعزام این کاروان‌ها لغو و سفر آنها به زمان دیگری موکول شد که زمان آن از سوی دفاتر زیارتی مجری اعزام اطلاع‌رسانی می‌شود. همچنین زائرانی که در عراق حضور دارند، با اولین پرواز به کشور بازمی‌گردند و باید منتظر برقراری پروازهای فرودگاه نجف باشیم. 

البته کاروان‌های زیارتی غیرمجاز که این روزها در سفرهای زیارتی عتبات فعالیت گسترده‌ای دارند و روزانه چندین کاروان اعزام می‌کنند، برای حضور بیشتر در عراق از زائران هزینه اضافه دریافت می‌کنند و هیچ تعهدی در زمینه اسکان و تغذیه زائران هم ندارند. بر همین اساس، سازمان حج و زیارت از مشتاقان زیارت عتبات خواسته است که با کاروان‌های غیرمجاز همراه نشوند.

لزوم استفاده از ماسک برای زائران عتبات با افزایش گرد و خاک عراق

با تشدید طوفان گرد و خاک قرمز در عراق، مسؤولان کاروان‌ها هم از زائران خواسته‌اند که حتما از ماسک استفاده کرده و تا حد امکان از بیرون رفتن از هتل‌ها بپرهیزند. چرا که در روزهای اخیر به دلیل وضعیت نامناسب جوی، بسیاری از افراد با مشکلات تنفسی روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش فارس، دور جدید سفر عتبات از بیستم اردیبهشت‌ماه آغاز شده و این روند تا پایان خرداد ادامه دارد. تاکنون بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ زائر در این دوره به عتبات مشرف شده و بیش از ۹ هزار نفر متقاضی این سفر زیارتی هستند. همچنین هزینه سفر عتبات از هشت میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است. 

انتهای پپام/


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا