کهگیلویه و بویراحمد

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

به گزارش یولن از کهگیلویه، آشفته بازار چندگانگی قیمت‌ها در دهدشت نارضایتی شهروندان را در پی داشت و همین مسئله باعث شد امام جمعه دهدشت در خطبه‌های هفته گذشته صدای مردم را از تریبون مطالبه‌گری نهاد امامت جمعه به گوش متولیان برساند.

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر در خطبه‌های نماز جمعه ۲۸ مرداد، گرانی و چند نرخ بودن قیمت میوه را یادآور شد و خطاب به متولیان امر گفت: اولا برای کنترل بازار در رابطه با میوه چه کاری انجام داده‌اید؟ چرا قیمت‌های این قدر متفاوت هستند؟ مسئولان امر تا کی این جریمه‌هایی که بازدارنده نیستند را اعمال می‌کنید؟ مگر چند میوه‌ فروش در شهر است که این طور مردم را اذیت می‌کنند.

وی اظهار کرد: قیمت‌های سرسام‌آور بدون نظارت انجام می‌شود، شما که نمی‌توانید بازار را مدیریت کنید مدیریت‌تان برای چیست؟

حجت‌الاسلام وحدانی‌فر گفت: این که پرده‌ای نصب کنید و بعد از سه روز بردارید، میوه‌فروش بی‌خیال می‌شود و وقتی می‌بیند سخت‌گیری وجود ندارد کار خود را انجام می‌دهد.

امام جمعه دهدشت این افزایش قیمت‌ها لایه‌های دیگری هم دارد خطاب به مسئولان امر گفت: این مسئله تکرار نشود و باید فکری شود.

وی عنوان کرد: می‌دانم باز عده‌ای در پستوهای خود می‌نشینند و شایعه‌سازی می‌کنند، من از قیامت خود می‌ترسم و به آبادانی شما نمی‌پردازم.

در همین راستا امروز جلسه‌ای با حضور دادستان، رؤسای تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف، صمت، فرمانداری و جهاد کشاورزی به ریاست امام جمعه دهدشت در محل دفتر امام جمعه برگزار شد که معضل چندگانگی قیمت‌ها در شهرستان حل شود.

افزایش ۱۳۰ درصدی قیمت میوه در دهدشت/دست سودجویان در جیب مردم

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام علی وحدانی‌فر آشفته بازار میوه در دهدشت را یادآور شد و گفت: این همه تفاوت قیمت چیست؟ قیمت‌ها کاملا متفاوت و محسوس است و هر کس طبق میل خود میوه‌اش را به فروش می‌رساند.

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

امام جمعه دهدشت اظهار کرد: میوه‌فروشان به صراحت می‌گویند بازرسی کجا بود بازرسی وجود ندارد و حالا اگر بازرس هم بیاید و چهار میلیون ما را جریمه کند یک صبح تا ظهر قیمت‌ها را افزایش می‌دهیم و این جریمه را جبران می‌کنیم!

وی نبود بازرسی جدی را باعث چندگانگی قیمت میوه‌ عنوان و بیان کرد: چه دلیلی دارد گلابی از ۲۰ تا ۸۰ هزار تومان در دهدشت به فروش برسد؟ آیا ما شب راحت می‌خوابیم؟ ما باید پاسخگو باشیم و در دنیا عقوبت آن را خواهیم کشید.

وی افزود: متولیان این نگاه خاله خورزویی را کنار بگذارند و برای مردم کاری کنند.

وحدانی‌فر با توجه به این که ۱۸ نفر نیروی بازرس بسیج اصناف در اختیار جهاد کشاورزی و ۷ نفر در اختیار اداره صمت هستند گفت: چرا این نیروها را برای بازرسی به کمک نمی‌طلبید؟ عدم نظارت صحیح و جریمه‌هایی که بازدارنده نیستند از دلایل مهم چندگانگی قیمت‌ها در دهدشت است.

وی با بیان این که گاها یک میوه‌فروش تا ۱۳۰ درصد افزایش قیمت دارد گفت: این چیزی جز سلاخی مردم نیست، من از این مسئله کوتاه نمی‌آیم، مسئولان به داد مردم برسند.

وی با بیان این که این عرایض به معنای این نیست که مسئولان کار نمی‌کنند گفت: برخی اوقات بازرسی‌های کم باعث به وجود آمدن چنین وضعیتی می‌شود، بازرسی‌ها جدی و بدون اغماض باشد که مردم احساس کنند مسئولان به فکر آن‌ها هستند.

وحدانی‌فر با بیان این که برخی مشکلات هم به مردم بر می‌گردد گفت: مردم باید پای کار بیایند و تخلفات را گزارش دهند.

بازار متعادل است!/چندگانگی نظارت مشکل اساسی نوسان قیمت‌ها

سید رضا خدیش رییس اداره صمت شهرستان کهگیلویه نیز در این جلسه بازرسان رسمی این اداره را ۴ نفر عنوان و گفت: ۷ نفر بازرس بسیج اصناف داریم و قریب به سه هفته است که بازرسان اتاق اصناف را هم به آن‌ها اضافه کردیم.

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

رییس اداره صمت شهرستان کهگیلویه با بیان این که قیمت‌گذاری کالا و خدمات شهرستان را حدود ۹۰درصد به صورت خام گرفتیم و به اتحادیه‌ها اعلام کردیم افزود: بازار متعادل است!! و این وظیفه اتحادیه‌هاست که نرخ‌نامه را بین فروشندگان توزیع کند.

وی عمده تخلفات را در خصوص عدم درج قیمت‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات چندگانگی قیمت‌ها، چندگانگی نظارت توسط دستگاه‌هاست.

خدیش خواستار همکاری مردم در ارائه گزارش تخلفات شد و گفت: مردم تخلفات را به سامانه ۱۲۴ گزارش دهند و اگر بعد از ۳ روز جواب نگرفتند بر علیه اداره صمت اقدام کنند.

حمایت بازرسان جهاد کشاورزی از متخلفان!/ معیشت مردم بالاتر از مسائل سیاسی است

علمدار بازرگان رییس اداره تعزیزات حکومتی کهگیلویه نیز در این جلسه با بیان این که برخی همکاران دخالت بیجا در پرونده‌‌ها می‌کنند گفت: وقتی تخلف محرز است چرا پرونده با تاخیر ارسال می‌شود؟ چرا یک بازرس از بازاری متخلف حمایت داشته باشد؟

رییس تعزیرات حکومتی شهرستان کهگیلویه خواستار نظارت بیشتر جهاد کشاورزی شد و افزود: معیشت مردم بالاتر از همه مسائل سیاسی و قومی و قبیله‌ای است.

وی با بیان این که برخی مغازه‌ها کنار هم اما قیمت‌هایشان زمین تا آسمان متفاوت است‌، تصریح کرد: بحث فروش میوه مخلوط نداریم، و اتاق اصناف باید اتحادیه‌ها را ملزم کند فروشندگان برای مردم صورتحساب بزنند.

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

حکمت نریمانی رییس جهاد کشاورزی کهگیلویه در این جلسه با بیان این که روزانه حداقل ۱۵ مورد بازرسی در شهرستان و بخش‌ها انجام می شود گفت: برخی بازرسان بسیج اصناف به دلیل این که هیچ چیزی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد همکاری نمی‌کنند.

وقتی بازرسی‌ها به افراد خاص سپرده می‌شود؟!

حجت‌الاسلام سید عبدالحمید تقوی رییس دفتر امام جمعه دهدشت نیز در این نشست با بیان این که از نیروهای بسیج اصناف در بازرسی‌ها استفاده نمی‌شود گفت: برخی بازرسی‌ها توسط جهادکشاورزی به افراد خاص داده می‌شود.

وی افزود: گشت‌های مشترک یک ماهه و دوماهه راه به جایی نخواهند برد و این گشت‌ها باید به صورت مدون باشد.

کمبود نظارت دلیل عمده چندگانگی قیمت‌ها در کهگیلویه/ رسالت رسانه‌ها کمتر از مسئولان نیست

سعید کریمی‌زاد دادستان دهدشت در این جلسه اظهار کرد: نظارت بر بازار وظیفه یک سازمان خاص به تنهایی نیست که آن را مقصر بدانیم، از باب این که معیشت مردم است همه باید تلاش کنیم.

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

دادستان دهدشت گفت: این نیاز به یک زنجیره دارد و اتحادیه‌ها باید نرخ‌ها را به مغازه‌داران ابلاغ کنند.

وی یکی از دلایل چندگانگی قیمت‌ها را کمبود نظارت عنوان و با بیان این که تعداد میوه‌فروشان در شهرستان زیاد نیست گفت: می‌شود در یک نصف روز همه را بازرسی و متخلفان را شناسایی کرد.

کریمی‌زاد خواستار گشت ویژه قوی به صورت روزانه صبح و عصر شد و گفت: نیرو انتظامی و حوزه قضایی آماده هر گونه همکاری در این راستا است و همه جوره حمایت می‌کنیم.

وی رسالت اصحاب رسانه در این خصوص را یادآور شد و خاطرنشان کرد: شما چند بار چنین این مشکلات را گزارش دادید؟ بعد از خطبه‌های نماز جمعه همه بیدار شدید؟! رسالت شما کمتر از ما نیست و مشکلات مردم را گزارش دهید.

وی افزود: نیازمند همکاری مردم هست و مردم باید تخلفات را گزارش دهند.

صالح دادی‌نژاد معاون فرماندار کهگیلویه در این جلسه با بیان این که همه متولیان نظارت پای کار هستند گفت: باید آسیب‌شناسی کنیم مشکل کجاست که نمی‌توانیم بازار را کنترل کنیم.

معاون فرماندار کهگیلویه افزود: به جهت کنترل بازار و جلوگیری از افزایش قیمت‌ها، گشت شب عید را فعال خواهیم کرد.

به گزارش فارس، مقرر شد فرمانداری کهگیلویه به صورت هفته‌ای گزارش دستگاه‌ها در خصوص عملکرد خود جهت کنترل بازار را به فرمانداری و نهاد امامت جمعه تحویل دهد.

سلاخی مردم در آشفته بازار دهدشت! وقتی معیشت مردم با مسائل سیاسی گره می‌خورد

انتهای پیام/۸۲۰۱۶


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا