البرز

سیر صعودی کرونا در البرز مشهود است/مراقب بروز علائم بیماری میان دانش‌آموزان باشید

سیر صعودی کرونا در البرز مشهود است/مراقب بروز علائم بیماری میان دانش‌آموزان باشید

جواد معظمی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز، امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرج، در خصوص وضعیت کرونایی استان، اظهار کرد: به لحاظ رنگبندی هنوز وضعیت قرمز نشده و در شرایط زرد و آبی هستیم؛ طالقان و فردیس آبی و بقیه شهرهای استان در وضعیت زرد هستند. 

وی با بیان اینکه بیماری به شکل زاویه قائمه و آسانسوری در البرز در حال افزایش است، افزود: این افزایش هم‌در تعداد بیماران بستری و هم در مراجعات سرپایی به مراکز درمانی استان مشهود است و کرونا به شکل آسانسوری در البرز در حال افزایش است.

این مقام مسؤول خاطرنشان کرد: شهروندان توجه داشته باشند؛ هر کسی که علائم سرماخوردگی دارد، حتی در صورت منفی شدن تست کرونا، برای جلوگیری از شیوع بیماری در سایر افراد خانواده، باید قرنطینه ۵ روزه را رعایت کند.

وی مشکل کمبود واکسن استرازنکا در البرز را همانند سایر نقاط کشور تایید و اضافه کرد: افرادی که دو نوبت واکسن آسترازنکا دریافت کردند، می‌توانند به جای آن از واکسن‌های دیگری که در مراکز تجمیع واکسن ارائه می‌شود، استفاده کنند. 

معظمی در خصوص خطراتی که گفته شده واکسن آسترازنکا برای برخی افراد دارد، گفت: از ابتدا در کشورهای اروپایی و امریکا تزریق استرازنکا با چالش‌هایی مواجه بود و برخی عوارض را سازمان بهداشت جهانی گزارش کرد که بسبار ناچیز و قابل چشم پوشی است. افرادی که بالای ۵۰ سال هستند بدون شک می‌توانند این واکسن را تزریق کنند و زیر ۵۰ ساله‌ها در صورت نگرانی تزریق نکنند اما منعی برای تزریق آن وجود ندارد. 

وی در مورد بازگشایی مدارس ماهیت این ویروس انتشار در جمعیت است و تالارها، مدارس و سایر مراکز تجمعی اگر پروتکل‌ها را رعایت نکنند و آن را جدی نگیرند، خطرناک است. توصیه من به عنوان پزشک این است که هر فردی باید مراقب خود باشد و اگر حضور در جمعی ممکن است برای هر فرد ایجاد خطر کند، عقل و علم حکم می‌کند در این جمع حضور پیدا نکند. 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز با تاکید بر رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی تا دو سه هفته آینده، گفت: یکی از نکات قابل توجه در مورد سویه اُمیکرون مدت زمان کوتاه آن است. اگر در سایر سویه‌ها زمان قرنطینه ۲۱ روز اعلام شده بود، در سویه جدید زمان قرنطینه ۵ روز اعلام شده که نشان می دهد زمان درگیری در پیک اخیر کمتر خواهد بود و امیدواریم یک ماهه این پیک فروکش کند.

وی در مورد بازگشایی مدارس و آسیب‌های ناشی از آن برای دانش آموزان و خانواده‌ها، اظهار تاسف کرد و افزود: تصمیم در خصوص بازگشایی مدارس از سیاست‌های کلی کشوری است. این موضوع در جلسات مختلف استان و ستاد کرونای کشوری مطرح شده و امیدواریم تصمیمات مناسبی در این خصوص گرفته شود.

معظمی گفت: به عنوان یک پزشک توصیه می کنم به محض بروز علائم، فرزندان خود را قرنطینه کنید و اگر علائمی دارند از رفتن آنها به مدرسه جلوگیری کنید و اگر برای حضور فرزندتان در مدرسه احساس خطر می‌کنید، اجازه ندهید به مدرسه بروند.

انتهای پیام/ج


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا