بین الملل

صنعاء؛ نشست ریاض برای سازماندهی مجدد مزدوران بود

صنعاء؛ نشست ریاض برای سازماندهی مجدد مزدوران بود

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، شورای عالی سیاسی یمن در جلسه امروز خود به ریاست «مهدی المشاط»، تحولات کنونی در عرصه داخلی یمن را با توجه به آتش بس در این کشور بررسی کرد.

شبکه خبری المسیره به نقل از این شورا گزارش داد، این شورا بر لزوم پابیندی عربستان سعودی به رفع محاصره، رفع موانع ورود کشتی‌ها به بندر الحدیده و بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعاء تأکید کرد.

این نهاد یمنی ادامه داد: رسیدگی به مسائل بشردوستانه، دریچه‌ای به سوی حل سایر مسائل است و تأخیر در این مسئله، اعتماد به اعتبار عربستان درباره آتش بس را از بین می‌برد.

شورای عالی سیاسی یمن خاطر نشان کرد، تشکیل شورای موسوم ریاستی، نشانگر دروغ بودن مشروعیت ادعایی است که توسط مدعیان آن، سرنگون شد؛ مدعیانی که از آن به عنوان بهانه‌ای برای نابودی یمن استفاده کردند.

در بیانیه این شورا آمده است، مردم یمن برای اقدامات غیرقانونی از سوی طرفهای غیرقانونی در خارج از  این کشور هیچ اهمیتی قائل نیستند؛ زیرا اقداماتی که در خارج از یمن انجام می شود، هیچ ارتباطی به منافع و صلح در یمن ندارد، بلکه مربوط به مزدوران و سازماندهی مجدد آنان است.

این شورا بیان اینکه مردم یمن صاحبان مشروعیت واقعی هستند و این مشروعیت فقط به کسانی داده می شود که از میهن، حاکمیت، آزادی و استقلال آن دفاع می کنند، خاطر نشان کرد، آنچه در تغییر نقش مزدوران رخ داد، باید درس عبرتی برای بقیه مزدوران باشد؛ زیرا کشورهای متجاوز به هیچ گروهی، مشروعیت نمی‌دهند.

این نهاد با تأکید مجدد بر صلح عزتمندانه، در عین حال تصرح کرد،  تا کنون هیچ نمود مشخصی از نیت واقعی برای صلح در یمن از سوی کشورهای متجاوز تحت حمایت آمریکا مشاهده نشده است.

این شورا با بیان اینکه مسائل انسان‌دوستانه، محک و شاخص اصلی برای تمایل ائتلاف متجاوز به آتش‌بس و گامهای اعتمادساز است، خاطر نشان کرد، سازمان ملل و ائتلاف متجاوز، مسئول جلوگیری از ورود کشتیهای حامل فرآورده‌های نفتی هستند.

این نهاد یمنی در پایان خواستار آزادی همه اسرا به خاطر ماه مبارک رمضان شد و تأکید کرد، این آزادی باید بر مبنای اصل کُل در برابر کُل باشد و طرف مقابل، مسئول نقض این اصل خواهد بود.

مذاکرات ریاض که به بهانه حل بحران یمن از چهارشنبه گذشته در عربستان سعودی آغاز به کار کرده بود، شامگاه پنجشنبه با صدور بیانیه پایانی، به کار خود پایان داد. این نشست منجر به برکناری عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن شده بود (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/

 


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا