بین الملل

صنعاء از تداوم عدم پایبندی ائتلاف سعودی به آتش‌بس سازمان ملل خبر داد

صنعاء از تداوم عدم پایبندی ائتلاف سعودی به آتش‌بس سازمان ملل خبر داد

به گزارش گروه بین‌الملل یولن، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء، شامگاه امروز (چهارشنبه)، بار دیگر تکرار کرد که ائتلاف سعودی به مفاد آتش‌بس سازمان ملل متحد پایبند نبوده است.

سخنگوی انصارالله در این خصوص گفت: «در مفاد آتش‌بس بر دو پرواز در هفته به دو مقصد مشخص یعنی عمان و قاهره تأکید شده است که کشورهای متجاوز به آن پایبند نبوده‌اند. این کشورها یک ماه و نیم از زمان آتش‌بس را هدر داده‌اند بی‌آنکه پروازی از فرودگاه بین‌المللی صنعاء [به مقصدهای یادشده] و بالعکس انجام شود.»

محمد عبدالسلام در ادامه اضافه کرد که ائتلاف سعودی بایست مجوز پروازهای مقررشده را صادر کند و از زمان باقی‌مانده برای جبران آنچه از دست رفته استفاده کند.

این اظهارات در حالی مطرح شده است که «هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز گذشته مدعی شد که طرف‌های درگیر در جنگ یمن تمایل به تمدید آتش‌بس دارند.

فرستاده سازمان ملل، دوم آوریل جاری از آغاز آتش‌بسی دو ماهه در یمن و توقف حملات نظامی زمینی، دریایی و هوایی و تسهیل ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و دادن مجوز به پروازهای هفتگی از مقصدهایی مشخص به فرودگاه صنعاء و بالعکس خبر داده بود. 

با این حال، «جلال الرویشان» نائب رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن اخیرا اشاره کرد که کشورهای عضو ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی همچنان به تضعیف آتش‌بس انسانی و نظامی در یمن ادامه می‌دهند.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.

این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.

انتهای پیام/


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا