بین الملل

صنعاء: درخواست سازمان ملل برای تمدید آتش‌بس در دست بررسی است

صنعاء: درخواست سازمان ملل برای تمدید آتش‌بس در دست بررسی است

به گزارش گروه بین الملل یولن، شورای عالی سیاسی یمن در واکنش به طرح موضوع تمدید آتش‌بس صنعاء با ائتلاف سعودی گفت که درخواست تمدید آتش‌بس با توجه به ارزیابی مرحله فعلی آتش بس که در (دوم ژوئن) دوازدهم خرداد ماه آینده به پایان می‌رسد، در دست بررسی است.

در بیانیه شورای عالی سیاسی یمن که امروز به ریاست «مهدی المشاط» تشکیل جلسه داده بود، آمده است: ما میزان پایبندی ائتلاف متجاوز به شروط و بندهای آتش‌بس فعلی را در نظر می‌گیریم، ضمن اینکه گشایش جاده‌ها در تعز و سایر استان‌ها بر اساس شروط آتش‌بس را در اولویت‌های کاری برای کاهش دشواری‌های شهروندان قرار می‌دهیم.

شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد: سازمان ملل متحد و ائتلاف متجاوز که ثروت نفت و گاز، درآمدهای بندری و عملیات بانک مرکزی را در سیطره خود دارد، باید  به تعهد خود برای پرداخت حقوق معوقه به همه کارمندان دولت و تضمین پایداری پرداخت آنها عمل کنند؛ زیرا این قضیه در چارچوب تکالیف آنها در پرونده بشردوستانه است.

این شورا کارشکنی ائتلاف سعودی در رسیدن کشتی حامل مشتقات نفتی به بندر الحدیده و تاخیر در انجام پروازها و باز نکردن مسیر پرواز به مقصد قاهره و سهل انگاری سازمان ملل در انجام وظیفه خود در این زمینه تقبیح کرد.

این شورا تاکید کرد: عدم پرداخت غرامت در خصوص محاصره کشتی‌ها و پروازها احتمال تمدید آتش بس مورد نظر آنها را تهدید می‌کند و به اعتبار سازمان ملل متحد و فرستاده آن لطمه می‌زند.

در این بیانیه آمده است:  ما بر موضع قاطع شورا در قبال صلح عادلانه و شرافتمندانه که حاکمیت و استقلال یمن را تقویت می‌کند، تاکید می‌کنیم.  تعامل جدی با پرونده انسان دوستانه برای کاهش آلام مردم یمن، رویکرد صحیح و درست است.

شورای عالی سیاسی یمن در پایان تاکید کرد: به استواری مردم یمن که با محاصره، جنگ اقتصادی و رسانه‌ای و توطئه‌های بی وقفه ائتلاف متجاوز و مزدوران آن روبرو هستند و به حماسه آفرینی رزمندگان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های نبرد، درود می‌فرستیم.

«هانس گروندبرگ» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن روز سه‌شنبه گفت که مذاکرات برای تمدید آتش‌بس در یمن همچنان ادامه دارد و همه طرف‌های درگیر یمن، نسبت به فوائد تمدید آتش‌بس برای مردم این کشور درک کامل دارند.

وی در جریان یک نشست خبری که  پس از جلسه پشست درهای بسته شورای امنیت برگزار شد، تأکید کرد که در صورت توافق طرفهای درگیر، آتش‌بس در یمن قابل تمدید است.

این نماینده سازمان ملل با بیان اینکه طرف‌های درگیر در این زمینه، نسبت به تمدید آتش‌بس تمایل دارند، گفت که تماسها با طرفها ادامه دارد تا مسیرهای استان تعز بازگشایی شود.

بر خلاف ادعای گروندبرگ، «جلال الرویشان» نائب رئیس هیات مذاکره کننده دولت نجات ملی یمن اخیرا گفت که کشورهای عضو ائتلاف متجاوز سعودی-آمریکایی همچنان به تضعیف آتش‌بس انسانی و نظامی در یمن ادامه می‌دهند.

او تاکید کرد: آتش بس بشردوستانه تقریباً به پایان رسیده است و مردم یمن هیچ اثری از آن در جنبه های انسانی احساس نکرده‌اند.

الرویشان با بیان اینکه کشورهای متجاوز هر روز آتش‌بس را نقض می ‌کنند،گفت: آنها فقط هواپیماهای جنگی خود را با پهپاد جایگزین کردند. ما این تخلفات را به دفتر نماینده سازمان ملل و جامعه بین المللی گزارش می‌کنیم.

فرستاده سازمان ملل، دوم آوریل جاری از آغاز آتش‌بسی دو ماهه در یمن و توقف حملات نظامی زمینی، دریایی و هوایی و تسهیل ورود ۱۸ کشتی حامل سوخت به بنادر الحدیده و دادن مجوز به پروازهای هفتگی از و به فرودگاه صنعاء خبر داده بود. 

این در حالی است که روز دوشنبه، سرانجام فرودگاه صنعاء پس از شش سال محاصره توسط ائتلاف سعودی شاهد اولین پرواز بود. این پرواز بر اساس توافق آتش‌بس موقت انجام شد و می‌بایست یک ماه و نیم پیش اجرایی می‌شد.

انتهای پیام/

 


دانلود نرم افزار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا